Thread: Cannes 2015
View Single Post
Old 15 May 2015, 15:25   #6
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Cannes-ul ar fi mai sarac fara plutonul de executie Micropsia. Carol are media 0 (zero) deocamdata. Son of Saul s-a instalat deja ca early front runner. Btw am mai pus un "bilet" si pe Dheepan la cota 10, deci o sa fac galerie pt astea 2. Vorba lui varu (btw nu l-am mai vazut pe aici parca), care si el vedea Son of Saul favorit, ar fi o lovitura gen 432. Mungiu nu era la debut dar nu auzise nimeni de el inainte de asta, deci a fost ca si cum ar fi castigat cu filmul de debut. Sunt mai multi factori care se leaga pentru filmul asta, pe langa tema si Bela Tarr, e si juriul care pare croit pt el si geneza filmului si background-ul actorului principal si regizorul (crescut in Franta, vorbitor fluent de engleza, tanar, etc ). Cred ca pe fratii Coen ii mananca degetele sa dea o "invartita" ca asta. Si pt Deephan as putea face un caz dar nu mai insist. In rest chiar nu vad nici un alt candidat cu sanse mari la momentul asta. The worst ar fi sa ia Sorrentino. E bineinteles prematur sa fac presupuneri dar Youth pare un obnoxious wankfest for the elderly, pe linia deschisa de Great Beauty.

LE Intre timp cele 2 note de 0 pt Carol au fost retrase. Nu va impacientati, vor aparea altele.

Imi amintesc cu nostalgie ca Tree of Life a luat Palme D'Or-ul cu o medie de 4 si ceva . In rest excelul asta a prezis foarte bine castigatorul premiului cel mare.

Last edited by Chambord : 15 May 2015 at 15:38.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif