View Single Post
Old 25 Oct 2008, 23:55   #20
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Originally Posted by buticut:
Originally Posted by Lecart:
Originally Posted by buticut:
dar mie mi se pare ca infatisarea asta accentueaza ideea de erou desprins din benzile desenate :?

Iti dai seama cat de trist era The Dark Knight daca Nolan gandea ca tine ?

Lasand sarcasmul meu la o parte, filmele astea (Hulk, Hellboy) n-ating nici macar un bun simt estetic, ating doar incasari exagerate. Prea mult se ridicase del Toro cu Labirintul.

Dude,Batman is not pumped-up like Hulk and Hellboy.

Da,trebuie o balanta bine echilibrata, pentru ca de la comic pana la ridicol nu e decat un pas (vezi Fantastic Four, la care am ras in hohote de idiotenia lui ->daca il vedeam in cinema cu Pitbull eram parteneri de ras ). De aceea mi se pare ca cei care fac asemenea filme au o misiune grea: trebuie sa recreeze oarecum atmosfera specifica BD, trebuie sa ii confere eroului o latura umana bine dezvoltata si sa il puna in situatii din care sa ii iasa in evidenta calitatiile. In plus, au de multumit doua categorii de oameni: fanii BD,cei mai duri critici si movie lovers in general...

Ocolesti subiectul, asta ca sa nu spun ca esti efectiv pe langa el.

Am explicat, probabil nu destul de explicit - insa Pitbull a sintetizat corect, ca Hellboy e imbracat in muÂșama; cert e ca nu asta a fost intentia, nu-ti suna putin stupid sa costumezi eroul intr-o husa de cauciuc ca sa para desprins din BD ? Adica in BD are voie sa fie erou, iar in film are voie sa fie clovn.

BD-urile au avantajul de a capata dimensiune in imaginatia cititorului, de aceea multe BD-uri n-au cum sa treaca pe panza - revenind la ce am spus mai devreme, lasa-i pe hartie, unde le sta bine; sau foloseste sfx-uri incat sa fie film inspirat din BD, nu BD improvizat.

Incercam o ecranizare fidela, daca tot ecranizam.

La fel, remarca referitoare la TDK, n-ai priceput-o. Nu-l comparam pe Batman cu Hulk sau cu Hellboy, era pur si simplu vorba de vibeul redat de Nolan, substanta din coordonatele care au facut din TDK drama, film. Adica film.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif