View Single Post
Old 23 Mar 2019, 10:49   #15
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by mirodoni:

Dacă aveam „Premiile UCIN”, care se vor decerna peste două luni, de ce trebuia să avem și „Premiile Gopo”?
Răspunsul e simplu: pentru că se organizează pe banii altora. Dacă se dorea o omagiere a lui Gopo, era suficient „Premiul Gopo, pentru cel mai bun film”, în cadrul Premiilor UCIN.

Cretzulynne se mira de ce nu întotdeauna „cel mai bun film românesc” este promovat pentru participare la Oscar.
Și aici e simplu: pentru că filmul românesc nu este apreciat/evaluat de decidenții noștri după valoare, ci după conjunctură, după afinități, după preferințe și gusturi.

Într-adevăr, dacă unești UCIN cu Gopo, obții Oscarurile românești. Deși e mai bine să nu.

Originally Posted by mirodoni:
După cum vezi, nu a ajuns mai departe decât unde a ajuns.
Înțeleg că l-ai văzut

Ăsta și 432 sunt singurele filme care au ajuns cel mai departe. Și datorită acestui fapt, și fiindcă îmi plac, urmăresc cu interes proiectele mungiene.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.

Last edited by Cretzulynne : 23 Mar 2019 at 10:51.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif