View Single Post
Old 06 Mar 2003, 15:35   #4
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
poate n-ar fi rau sa o facem direct aici.

alta sugestie, sper ca fezabila: cind treceti in "best of" un subiect, ar fi bine sa fie eliminate mesajele cenzurate de autori, cum am vazut citeva. si nu stiu daca s-ar putea adauga la inceput un scurt mesaj care sa justifice alegerea respectiva, gen: pentru pertinenta discutiei, pentru popularitatea de care s-a bucurat, pentru deraierile interesante pe tema x, pentru a explica varietatea criteriilor, caci ele nu pot fi unice.

deocamdata, eu nominalizez (in ordinea in care le descopar, si voi edita constant lista aceasta pe masura ce imi vin altele in minte):

-"crouching tiger" din "premii si festivaluri" pentru consistenta discutiilor,

- "replici celebre" pentru caracterul ludic, nivelul participarii si popularitate,

- "vlad nemuritorul - bataie de joc?" - desi i-as scoate "bataie de joc" din titlu, ca nu corespunde cu substanta dialogului ce a urmat - pentru popularitate si contactul real survenit la un moment dat dintre producator si cinefilii care au participat,

- "fuga din tara - necesara pentru a face film?" pentru deraierile de la subiect, pasiunea participantilor si consistenta unor posting-uri. si aceluia i-as modifica cumva titlul sa reflecte discutiile. "plecarea din tara pentru a face film?" sau ceva de genul acesta, caci "fuga" are conotatii negative inutile: kieslowski nu a "fugit" din polonia, etc.

- "dialoguri cu actori si regizori romani" - care a fost anything but, deci i-as schimba titlul in "despre a face film azi in romania" sau ceva mai inspirat, mentionind fostul titlu in introducere; mi s-a parut reusita ca discutie

- si "unatc" a fost destul de bun si a parut popular, dar stiu si eu...

nu sunt un cunoscator de profunzime al primei perioade a forumului, dar mai sap...

cred ca ar mai fi de adaugat ca discretia in alegeri apartine desigur "cinemagiei" si sa nu fie nici o suparare daca un subiect propus nu este admis in "hall of fame". nu are nici un rost sa ne complicam cu lobby pentru subiecte, explicatii, etc. - utilizatorii propun, "cinemagia" alege.

ricciotto
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif