View Single Post
Old 08 Apr 2008, 09:53   #48
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Din pacate, mi-a scapat "Trahir". Stiti cumva unde l-as putea gasi / vedea?
"In alta ordine de idei", daca la "dinainte" Pintilie e nominalizatde 2 ori , de ce n-ar fi si Puiu la "dupa"? "Marfa si banii", film pe care vad ca nu l-a amintit nimeni, e o adevarata piatra de hotar in cinematografia romaneasca.
Paranteza: aseara, la NexT, am fost dezamagit de "scurtele" din perioada 1991-2001, semnate de Radu Dragomir, Tudor Giurgiu, Alexandru Maftei, Radu Muntean si Titus Muntean, care nu mi-au spus mare lucru. Fiecare dintre ele are si parti bune, dar nici unul nu mi se pare o reusita. Asa am ajuns sa apreciez din nou importanta "revolutiei Puiu" (are dreptate Leo sa imparta cinematografia romaneasca postomunista in 2 epoci: BCP si ACP). Incepand chiar cu debutul din 2001, Puiu i-a invatat pe regizori sa spuna povesti simple si frumoase, fara "artisticarii" inutile, iar pe actori sa joace natural, nu "ca pe scena".
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif