View Single Post
Old 25 Jan 2005, 16:22   #30
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by nume:
Intotdeauna, si nu numai in operator. Eu unul incerc sa-mi imaginez tot ceea ce se intampla in spatele camerei. Daca am depasit faza asta inseamna ca filmul m-a prins, ca este peste medie. Indiferent de cat de buna e pelicula si cat de mult m-a prins povestea, incerc sa-mi reconstitui o noapte americana mentala.

nah, ca aici nume m-a dat pe spate ! si eu, in general, urmaresc aceleasi detalii la filme. incerc sa-mi dau seama cum a fost 'lucrat' filmul, cum a fost filmat, montat, sa incerc sa-mi dau seama ce efect a vrut sa creeze regizorul prin intrepatrunderea dintre ele, prin muzica pe care o suprapune peste acestea.

la unele filme, efecte interesante se obtin incredintand mai multe 'compartimente' aceluiasi om. vezi 'the usual suspects', unde muzica si montajul sunt creditate aceluiasi john ottman. gaselnita geniala: este o taietura de montaj socanta, rapida, un prim plan pe fata arsa a unui cadavru gasit in port dupa incendiul de pe vas, odata cu inserarea pe fundal a alarmei vaporului.

unul dintre motivele pt care scriu m-am apucat sa scriu scenarii este ca vroiam sa vad cum merg lucrurile pe un platou de filmare. fie si pe cel al unui sitcom, unde nu sunt decat 3 camera, nu stiu exact cum sunt repartizate: am impresia ca una este mobila, iar doua sunt pt primplanuri.

in orice caz, nu poti citi despre ORICE film si nu are sens sa 'patrunzi' in oricare. doar unde ai impresia ca merita. si cu siguranta nu poti fi atent si la incadraturi, si la taieturile de montaj, si la jocul actoricesc, si la posibilele trimiteri si referinte cinematografice ale povestii, toate la o singura vizionare. pt asemenea filme, solutia recomandata este 'vizionari multiple'.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif