Thread: Oscar 2013
View Single Post
Old 12 Jan 2013, 17:18   #15
manu212
Junior
 
manu212
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 27
of of of...

anu' ăsta n-am decât nemulţumiri în ceea ce priveşte nominalizările Academiei.

1. Nu am văzut Silver Lining Playbooks, dar chiar nu înţeleg nominalizările la absolut toate categoriile importante (Film, Regie, Scenariu, Actor x 4 şi Montaj). În cazul ăsta, am aşteptări uriaşe de la filmul ăsta.
2. Să nu nominalizezi TDKR la măcar două categorii tehnice (efecte vizuale, sunet x 2) mi se pare absurd. D.p.d.v tehnic, filmul e in top 5 anul ăsta fără nici o discuţie.
3. Faptul ca The Master lipseşte la Imagine e strigător la cer. După părerea mea era favorit la acest premiu.
4. Nu mai comentez lipsa The Master la Cel mai bun film, DiCaprio la rol secundar, Tarantino la regie, The Intouchables şi mai ales Rust and Bone la film străin.

În opinia mea Daniel Day-Lewis şi Jessica Chastain au asigurate premiile pentru rol principal, în timp ce premiile pentru scenariu Original şi Adaptat le-ar merita cel mai mult Django si Argo.

Şi mai cred că Academia ar trebui să refacă întregul regulament şi sistem de votare, astfel încât media de vârstă a votanţilor să scadă, şi numărul acestora să crească simţitor. Dar ăsta e doar un vis.
manu212 is offline   Reply With Quote sendpm.gif