Thread: Oscar 2013
View Single Post
Old 11 Jan 2013, 21:39   #13
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Vazut "Zero Dark Thirty". E un film mediocru, de pluton, pe care garantat o sa-l uit cu trecerea timpului. Iar in ultimele 30min, filmate in semiobscuritate, am avut senzatia ca ma uit la un joc video, la un shooter, nu la un film. Dar cred ca rolul lui Jessica Chastain e pavat spre statueta pentru ca e un rol deja brevetat ca fiind 'Academy friendly', un rol construit pe tiparul 'mujer con cojones', un tipar prestat in ultimii ani cu succes de Julia Roberts(Brockovich), Swank(Million Dollar Baby, pe asta nici macar nu m-am obosit sa-l vad) & Bullock(Blind Side). Plus ca Chastain e mai misto ca femeie decat astea trei.
Asa ca daca Chastain o sa ia Oscarul (e in pole-position zic eu), semnalul va fi foarte prost pentru ceea ce inseamna creativitate actoriceasca: orice actrita care tanjeste dupa Oscar ca nu-l are inca va face pe dracu-n paispe de acum incolo sa puna mana pe un scenariu de femeie puternica, vulcanica, una din aia care da cu toti de pamant. Contextul nici nu prea mai conteaza, detalii (afacerista, CIA-sta, mardeiasa - whatever).
In schimb daca dau Oscarul lui Riva sau fetitei, oamenii aia scrobiti ai Academiei imi dovedesc ca nu sunt niste plictisitori si pot sa vada mai mult decat "actorie=tipologie" .

Last edited by varu : 12 Jan 2013 at 18:54.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif