Thread: Oscar 2013
View Single Post
Old 11 Jan 2013, 12:39   #5
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Director de imagine: pe Kaminski l-au inghesuit acolo pentru Lincoln dar cred ca ala trebuie sa fie locul lui Mihai Malaimare Jr.

Nu mai e loc dar poate l-as inghesui si pe BenoƮt Delhomme pentru Lawless.

Regie/Actori: este atata subiectivitate incat nu merita sa te superi ca nu a intrat unul sau celalalt.

Cel mai bun montaj: cum de Cloud Atlas nu este acolo insa se gasesc filme precum Silver Linings Playbook si Lincoln ? Asta din punct de vedere al montajului pentru ca altfel pricep de ce sunt acolo.

Cea mai buna coloana sonora: John Carter trebuie sa fie acolo. Filmul nu e cine stie ce de capul lui dar coloana sonora este GENIALA. In fine, ca deobicei se voteaza filmul si nu calitatea individuala a sectiunii respective iar Giacchino nu-i un nimeni si tot l-au sarit. Frustrant. Mostre din soundtrack: Michael Giacchino - John Carter of Mars Michael Giacchino - The Gravity of the Situation Michael Giacchino - The prize is Barsoom Giacchino a reusit sa faca un soundtrack cel putin la fel de bun precum Williams in Star Wars-ul original. Sigur, John Carter nu-i atat de reusit dar din punct de vedere muzical este la acelasi nivel.

La partea sonora Oscarul a dat-o in bara si cand au dat pentru Social Network si nu pentru How To Train Your Dragon al lui John Powell. Au o scuza insa, sunt fie surzi fie senili.

Cel mai bun cantec: Brave a fost sarit din schema, dar nu stiu care dintre cele doua melodii puteau fi inregistrate: Julie Fowlis - Touch the sky sau Birdy, Mumford & Sons - Learn me right Cred ca oricare din cele doua catece puteau inlocui "Suddenly" din Les Miserables. Ca sa fie inregistrat ca si cantec trebuie neaparat sa aiba o voce ? Daca nu, ar fi putut intra si Tom Tykwer - Cloud Atlas Sextet
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 11 Jan 2013 at 13:33.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif