View Single Post
Old 08 Feb 2015, 20:46   #1673
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Asta a fost si prima mea reactie dupa ce am citit Sarbatoarea Neinsemnatatii, m-am simtit frustrat si jefuit (e nesimtit de scumpa cartea in raport cu numarul de pagini, profita astia din plin de numele autorului). Credeam ca a facut un efort minim pentru un ban in plus.
Da' am citit cateva eseuri si interviuri de ale lui si mi-am schimbat parerea, nu cred ca si-ar bate joc in felul asta de "mostenirea" lui, tine prea mult la ea. Mai degraba si-a restrans si eficientizat mijloacele de expresie. Chiar o rasfoiam zilele astea si am dat peste cateva pasaje care m-au intristat putin, nu mi-am dat seama prima data cand am citit-o dar acum mi-a fost clar ca Kundera a ajuns la limita maxima a pesimismului (era unul in care personajele se plangeau de faptul ca pana si umorul, care a functionat ca ultim refugiu in fata unei lumi lipsite de sens si-a pierdut din putere si altul in care un personaj isi dorea nu numai ca intreaga omenire sa dispara ci si ca aceasta sa nu fi existat vreodata).
Daca Nobelul e atat de politizat pe cat se spune ca e, sansele lui Kundera sunt minime dupa scandalul din 2008.

Liviu, mie mi s-au parut destul de apropiate ca si valoare (alea 3 pe care le-am mentionat deja in varf si restul cam la acelasi nivel). Din Cartea Rasului...mi-au placut foarte mult cateva capitole, vreo 2 m-au lasat rece dar celelalte compenseaza din plin.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif