View Single Post
Old 11 Apr 2005, 01:00   #41
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
@Korben (Dallas, cumva? )
Noile tale argumente îndeamnä din nou la discutii pe-ndeletnicioase, pentru care un forum s-ar vädi neîncäpätor.
Dacä-n "Fire" nu-ti place, de ce n-ai spus? Mai erau si altele prin zonä. De "Backstage" ce zici? E mai scumpicel, da' si mai distins olecutä.

@Notty (spell "Naughty", eventual? )
Adicä cum, n-am zis si JE de "Contact"? (Doar întâmplätor era pe ultimul loc din listä!)

@Manelesux
Eeee.... aici e mai greu! Cum sä fac eu sä nu fiu "liric"...? :oops:
Ia sä vedem...

Auleo, Manelesuxutzule dragä, ambitios mai esti!
E clar cä ai studiat problema, nu vorbesti în dodii, da' când vine cineva si-ti spune cä-n mare parte ai dreptate, dar pe ici, pe colo, e putin mai altfel, nu te încopistra asa, cä nu câstigi nimic.
Mäi tatä, tu crezi cä eu am inventat hotärârea asta - cä "sci-fi" sunä ca dracu' si semnificä tot ca dracu', si "S.F." e mult mai pä felie, si cä ba "science", ba "speculative", ba nu stiu ce - cä asa mi-a venit mie pe chelie? (Nici n-avea cum, cä n-am, am coadä-de-cal, cam argintie ea, da' lungä.) Pur si simplu asa s-a brodit, de-a lungul anilor, apele s-au despärtit de la sine, s-au mai limpezit ici, s-au mai tulburat colo, si niste domni au bägat de seamä si la cap. Si pentru cä-i respectam si aveam încredere-n opiniile lor, si mai foloseau si argumente solide (pe care aici, într-un forum, n-am avea noi timp sä le-nsiräm pänä-i häu'), am luat si eu de la ei din cap si-am bägat la mine - si n-a durut!
E bine cä-l pomenesti pe Sadoul, dar îti mai recomand (dacä n-ai fäcut-o deja) sä-l citesti si pe Harlan Ellison (räu îmi pare cä nu mai tin minte numele unui eseu excelent tradus si citit de Mihai-Dan Pavelescu într-un cenaclu, exact pe tema asta, cu "ce-i aia sci-fi si cine zice asa"), si pe Aldiss, care bine de tot a analizat si explicat la viata lui, si pe James Gunn (cam täntäläu säracu' când e vorba de prozä originalä, dar mäcar pe-astea cu teoria si istoria S.F.-ului le are), si pe Bob Silverberg (de Asimov nu-ti mai zic, cä te-as jigni) - sau de la noi, pe Sorin Antohi (musai!), pe C.T. Popescu, în tineretea lui zglobie, pe Doru Pruteanu, si pe Cristi Läzärescu, chiar si pe Ghidoveanu uneori (numai de Mironov sä fugi ca de foc, si de Bugariu, cä prea bätea câmpi cu "sefultura" lui, si nici la mos Hobana n-are rost sä te bagi, cä mai mult te-ncurci). Si-ar mai fi si altii, n-o sä stau acum sä-mi scormonesc prin bibliotecä si bibliografii. Dacä tin bine minte, si-n ultimul Almanah "Anticipatia", 1999-2000 (una dintre cele mai bune editii, cä tot era ultima, înainte sä-l asasineze Mironov sub obläduirea lui Vântu), scria ceva pe aceeasi temä. Apropo, mai e acolo si o istorie a filmului S.F. care-ti rezervä oarece surprize.
Scurt pe doi - ce-ti închipui, cä dacä tu decretezi cä "sci-fi nu e aiurea", sau altceva de soiul ästa - acuma gata, se dezaiuriticeste de la sine, automat toate creierele valabile or sä adopte vorba asta, si toti semidoctii or sä se dezbare de ea? N-or sä, iubite si pretuite, n-or sä! SF-istii competenti vor continua sä zicä S.F., cä asa vrea muschii lor, iar chibitii fraieri o vor tine sus si tare cu "sci-fi", cä-i doare mucii de ce-aud de la altii. Ai tu muschi sau muci mai beton sä te pui cu ei? Cä eu, unul, n-am. Teoria ca teoria, da' praftica ne omoarä!

Ei, märite, fui destul de non-liric? Indeajuns de "acceptabil"? Dacä nu, zi, si-am sä-mi dau silinta si mai abitir.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif