View Single Post
Old 24 Jan 2015, 20:15   #17
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Originally Posted by rvn:
ma mira faptul ca nu-ai scris numele. de regula o faci si zici: rvn a zis, rvn a dres...
cand am spus ca insista asupra fetelor, nu m-am referit numai la filmul asta.
vezi cum te menajez... Am ajuns expert in a peria...
Ps. eu referindu-ma doar la filmul de fata, am crezut ca si tu ai facut acelasi lucru...


Originally Posted by aniela07:
Deşi stilul lui Cassavetes nu mă atrage în mod deosebit, mi se pare ca se potriveşte mult mai bine altor filme de-ale lui decât pentru The Killing of a Chinese Bookie. Cred că este cel mai comercial film de la Cassavetes dintre cele 3 văzute de mine (2 la celălalt turneu –mult mai bune, după părerea mea).
Dacă în Husbands, de exemplu, când tipii bat câmpii în metrou este o scenă cu sens în tot ansamblul filmului, aici discuţia despre artă şi "performance" pare să nu aibă nici un dumnezeu –e un club de striptease, nu Broadway- şi ce legătură au toate ideile alea despre adevărul care se relevă atunci când tu reuşeşti să fii ceea ce ceilalţi văd în tine cu toată povestea crimei pentru a răscumpăra o datorie la poker –asta m-a depăşit. Filmul pare să sară de la o idee la alta, fără nici un mesaj pe care eu să-l fi sesizat, ceea ce nu e oricum punctul lui forte nici în celelalte filme, dar acolo a reuşit să creeze o coerenţă internă a filmului, cumva lucrurile erau închegate, nu plecau în toate direcţiile ca aici.

Cred că Gazzara a făcut o treabă excelentă şi a jucat interesant un personaj care nu are profunzimea şi complexitatea necesare pentru a salva filmul.
3 stele


Deci mai sunt si altii care discrediteaza filmele....

Total deacord cu aniela. A gasit aceleasi minusuri si sigur nu mi-a citit postul
Lasand gluma, acelasi sentiment m-a incercat si pe mine in momentul vizionarii.

Ps. scuze aniela pentru ce i-am facut postului tau , dar al meu a fost improscat cu ... concluzii meschine si de aceea lucrez cu lucruri de imprumut.

Last edited by alali : 24 Jan 2015 at 20:21.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif