View Single Post
Old 19 Jan 2015, 10:45   #8
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Si eu am avut senzatia ca filmul a mai participat la un turneu. Mi-am gasit un comment din 27 Jul 2011 la "Ultimul film vizionat":

The Killing of a Chinese Bookie (1976), de John Cassavetes

Fiind unul din filmele din Turneu, nu insist acum asupra lui. Subliniez doar 3 chestii care il fac de neratat: great tits, strong main character. And blood.

10 / 10 (esential)




De fapt Cassavetes a participat atunci cu alte filme, fiind eliminat inainte de a se ajunge la Bookie.

Trebuie spus ca filmul e disponibil in 2 cut-uri. Al 2-lea, cel mai scurt (108 minute) e "unanim" considerat ca fiind cel mai bun (inclusiv de Cassavetes si Gazzara). Pe asta al trebui sa-l vedeti.

Trecand peste commentul penibil din 2011, filmul ramane unul din favoritele mele all time. Cum au remarcat si cei de mai sus, imi amintesc curgerea lui fluenta, e lipsit de afectare si artificii mizanscenice. Ia practic un tip de erou hollywoodian si il introduce in realitate, il face tangibil, identificabil. "I've got a golden life. Got the world by the balls. That's right, I'm great, I'm amazing." Mi-am amintit de multe ori de cuvintele astea, cu un zambet, fie cand viata curgea linistita fie cand parea anything but golden.

4 / 4

Last edited by Chambord : 19 Jan 2015 at 10:51.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif