View Single Post
Old 04 Oct 2019, 12:41   #2
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by mirodoni:
„Monștri” - un film pătrat

Și ce credeți că am văzut? După lupte seculare care au durat vreo 30 de ani până s-a pus la punct tehnologia ecranului lat, foarte lat și panoramic, a fost inventat instant ecranul pătrat! De cine credeți? De românul Marius Oltenu, debutant în cinematografie. Desigur, ca tot românul, crede că cinematografia începe cu el și se va sfârși cu el.

Nu... ecranul pătrat a fost inventat la începuturile cinematografiei. Este aspect ratio of 1:1. Sau ăla de 1.33 : 1
Uite o istorie pe wikipedia. Explică acolo totul, frumos și clar, pe înțelesul oricui.

Rezumat:


"Around as early as a hundred years ago, during the time of the silent films, the aspect ratio that was used was 1:1. In short, the images are more or less in the shape of a square. Eventually, 4:3 or 1:33.1 becomes standardized. This ratio was a bit modified to 1.37:1 as the sound score was integrated in the films. It was supported by the Academy of Motion Picture Arts and Sciences in 1932 later the 1.37:1 proportions was then dubbed as the Academy Ratio. It was in the 1950s when the television gained higher esteem compared to the cinema by the time the widescreen was first initiated as a form of Cinerama with an aspect ratio of 2.59:1."

http://filmtheory.org/aspect-ratio/


Originally Posted by mirodoni:
Dar să vedem ce am văzut pe acest ecran pătrat. Păi am văzut venind un tren în gară. Adică așa bănuiesc, pentru că un tren adevărat nu putea fi încadrat pe un așa ecran. Se putea, frontal, ca-n imaginea aceea de la începuturile cinematografiei, când au fugit spectatorii din sală de teamă că dă trenul peste ei.

Pentru necunoscători

Ultimul film recent postmodern cu aspect ratio 1:1 de care îmi amintesc este Mommy al lui Dolan...
Punând cap la cap ceea ce ai scris aici și cu ceea ce știu, trag concluzia că Monștri este un omagiu pentru începuturile cinematografiei... hmm, este posibil și să mă înșel.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif