Thread: Astra Film Fest
View Single Post
Old 14 Oct 2013, 22:41   #17
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Prima zi nu a inceput deloc inspirat, cu o "scurta" prezentare de 35 de minute a istoriei festivalului in sine si a carmaciului Dumitru Budrala. Genul asta de productii in care un festival vorbeste despre el insusi, sunt greu de inghitit si cand sunt facute bine, ceea ce nu e deloc cazul aici. E echivalentui unei persoane frumoase, vorbind mai mult de jumatate de ora despre frumusetea sa. Prezentarea in cauza e mult prea lunga, incluzand momente penibile in care de exemplu se insiruie o lista de nume de persoane care nu stiu ce au facut la editia din '96 toamna. Da, intrarea a fost gratuita azi, dar momentul asta "cultural" nu aparea in nici un program, ca sa-ti dea macar sansa sa sari peste el. Eu i-as fi platit, numai sa inceteze odata.

Filmul din deschidere, Google and The World Brain, prezinta intr-un mod manipulativ si comercial proiectul Google Books. Reprezentantii Google au acces total pe ecran cred ca vreun minut din cele 100 ale productiei. In rest documentarul ne explica cum corporatia detine "monopolul" asupra cartilor si cum o sa le foloseasca ca sa contruiasca un creier artificial distopic. L-am intrebat pe autor cum detine Google monopolul asupra cartilor, cand tot ce a facut a fost sa scaneze digital niste volume care exista fizic. Raspunsul a fost ca poate exista intr-o biblioteca aflata unva la 100 de km si nu am acces la ele. Pai atunci cu atat mai mult Google ajuta la raspandirea lor, nu la blocarea accesului! Din pacate bugetul documentarului e mare si manipularea e executata destul de inteligent.

Singurul punct luminos al primei zile a fost concertul Adei Milea, care a cantat excelent live si a captivat publicul, care a chemat-o la numeroase bis-uri.

P.S. Daca tot fac atata auto-reclama festivalului poate gasesc un traducator care sa nu creada ca "you're dead on" inseamna "esti mort pe loc". Pe langa multe alte greseli de traducere, care schimbau uneori complet sensul...
  Reply With Quote sendpm.gif