View Single Post
Old 14 May 2002, 19:35   #13
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Mesajul meu se adreseaza in special tipei care e acum abroad cit si lui Amyd; eu am urmat 2 semestre ceva cursuri de visual communications la o universitate americana (ceva de genul screenplay writing, creative writing, composition, camera techinques). am facut acolo doua short films, Matei 4.1 si Die Liebe, digitale. Intr/adevar, daca vrei sa narezi vizual ceva, nu iti trebuie nimic mai mult decit un handy cam si un program de film editing; locations, actors, astea se gasesc usor;
problema se pune, unfortunately, ca daca in state un self made film maker e mai bine privit ca un scholasr, in Europa lucrurile stau nitel diferit; exista un festival in Irlanda, minor, ce/i drept, de film underground, unde nu mi/au primit filmul Die Liebe numai pe motivul ca nu am suficienta educatie filmica (si se refereau numai la scoala, pe bune); otherwise, la acelasi festival am decis sa particip numai cu screenplayul de la die liebe si am luat un jury award; in Romania, as well, la HBO la concursul de scenarii, orice implica scene a la Tarantino ori Stone este sortit respingerii beforehand. La CNC trebuie sa fii ori Cristian Mungiu si sa faci fdiolme numai cu tematica obsesiva a romanilor -sociala- ca sa iei bani. sa mai amintesc si de cazul Hanno Hoffer?

asa ca in Romania, la ora actuala, atita timp cit vreau sa fac, de pilda, filme cu Iisus care fumeaza pot si cu tipi care *** papusi gonflabile, trebuie sa ma bazez numai pe mine insumi si pe ceva prieteni.

cele bune.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif