Thread: "Moon"
View Single Post
Old 28 Nov 2009, 20:47   #6
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by Liviu-:
Nu as zice ca e o problema de scenariu. Personajele din film n-au voie sa greseasca? In plus, robotul se intalneste cu o situatie poate neprevazuta, de unde si greseala lui si asta in conditiile in care Sam poate nu trebuia sa fie in stare sa mearga in acel moment. Cred ca se mai pot gasi si alte explicatii.
Ideea mea era ca se puteau gasi si alte cai de comunicare decat prin voce, mai ales avand in vedere circumstantele. Adica pana la urma e un robot, si logic ar fi fost sa comunice cu centrul de comanda fara a face acest lucru vizibil in nici un fel.

Originally Posted by Liviu-:
2001: O odisee spatiala. De altfel in aceasta parte sta si frumusetea filmului, robotul e mai uman decat cei care l-au creat si l-au trimis sa aiba grija de Sam. O dovada e faptul ca la sfarsit personajul principal (de fapt si GERTY ar putea fi socotit astfel) ii da jos de pe spate acea hartie pe care scria "Kick me", considerandu-l astfel mai mult decat un simplu robot.
Da, chiar ma gandeam ca e prea uman, mai ales in comparatie cu HAL. Nu prea se explica de ce, singura farama de rationament ar fi ca e programat sa protejeze. Si asa uman cum era, sau mai ales pentru ca parea atat de uman, si pentru ca Sam avea atat incredere in el, mie mi s-a parut chiar mai infricosator decat HAL, ma asteptam tot timpul sa faca ceva, sa-si arate adevarata natura artificiala.

Originally Posted by Liviu-:
Mie nu mi s-a parut, chiar si scenele aparent lungite cred ca au un rol, fie el de a crea o anumita atmosfera, fie pur si simplu de a descrie starile prin care trecea personajul principal. Cu cat singuratatea lui e prezentata mai pe larg in film, cu atat ne da si noua acelasi sentiment.
Nu stiu, poate fi si o chestie de gusturi. Eu ma puteam lipsi de unele secvente.
Respect.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif