Thread: "Moon"
View Single Post
Old 28 Nov 2009, 20:16   #5
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by marius_em:
Are cateva minusuri, in opinia mea. Unele sunt legate de plot, de exemplu este o discutie la un moment dat intre robot si centrul de comanda prin voce, desi daca ideea era sa se ascunda posibilitatea comunicarii cu Pamantul, poate totusi nu e bine sa programezi robotul sa comunice cu voce tare, si sa poata fi auzit de cine nu trebuie.

Nu as zice ca e o problema de scenariu. Personajele din film n-au voie sa greseasca? In plus, robotul se intalneste cu o situatie poate neprevazuta, de unde si greseala lui si asta in conditiile in care Sam poate nu trebuia sa fie in stare sa mearga in acel moment. Cred ca se mai pot gasi si alte explicatii.

Originally Posted by marius_em:
Mai sunt cateva intrebari de genul, cele mai multe legate de robot, si de cum actioneaza acesta uneori intr-un mod foarte... nerobotic.

2001: O odisee spatiala. De altfel in aceasta parte sta si frumusetea filmului, robotul e mai uman decat cei care l-au creat si l-au trimis sa aiba grija de Sam. O dovada e faptul ca la sfarsit personajul principal (de fapt si GERTY ar putea fi socotit astfel) ii da jos de pe spate acea hartie pe care scria "Kick me", considerandu-l astfel mai mult decat un simplu robot.

Originally Posted by marius_em:
Apoi unele scene mi s-au parut inutile, trase, lungite, tocmai pentru a se incadra la lungmetraj.

Mie nu mi s-a parut, chiar si scenele aparent lungite cred ca au un rol, fie el de a crea o anumita atmosfera, fie pur si simplu de a descrie starile prin care trecea personajul principal. Cu cat singuratatea lui e prezentata mai pe larg in film, cu atat ne da si noua acelasi sentiment.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif