View Single Post
Old 15 Dec 2012, 18:57   #92
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
In ultimul nr. al revistei Filmcomment este publicat un interviu cu Cristian Mungiu. O versiune extinsa a interviului va fi postata pe filmcomment.com si pe talkcinema.com. Nu am verificat daca a fost deja postata. Traduc aici ultima intrebare adresata lui Cristian Mungiu, privind situatia finantarii si distributiei filmelor in Romania.

<<Punctul de vedere al finantatorului (guvernul), privind ceea ce vrea sa realizeze cu un film, este acelasi cu cel al artistului?

Nici nu are un punct de vedere. De ani de zile noi insistam in a arata ca avem nevoie de o politica a cinemaului. Oamenii vorbesc despre Noul Val Romanesc, insa noi am pierdut ocazia sa punem la punct un standard de productie, atunci cand am obtinut Palme D'Or in 2007. Nu am schimbat nimic atunci in sistem, iar acum e din ce in ce mai greu sa obtii fonduri. Noi obtinem cam 25% din fonduri. Restul este folosit pe filme care nu sunt vizionabile. Nici in privinta distributiei guvernul nu are o politica . Am pierdut toate cinemaurile. Exista o initiativa privata a unor investitori straini, pentru a crea multiplexe, dar limbajul filmelor de multiplex e total diferit. Nu avem pe cineva care sa fie organizat, vizionar, cultivat, cu o cultura cinematografica, care sa conduca procesul. Comisia de film a inteles ca suntem populari si apreciati in strainatate. Datoram aceasta in intregime presei straine si Festivalului de Film de la Cannes. In momentul in care acest interes al strainatatii se va pierde, va fi sfarsitul acestei generatii de cineasti. Nu exista o intelegere adevarata si un respect pentru noi in Romania. Opinia generala e ca noi am reusit cumva sa pacalim toata lumea, mai putin pe romani. >>


Legat de ultima fraza a lui Mungiu vreau sa intreb: de ce exista inca atitudinea asta in randul romanilor? Am observat-o si aici la romanii din strainatate. Vi se pare corecta?
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif