Thread: 365 în 2014
View Single Post
Old 13 Mar 2014, 21:02   #40
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
62. Borgman (2013)- 3/5 Imprastiat si fortat mi s-a parut
63. Carrie (1976)- 3.5/5 Am avut pofta sa-l vad/ revad. Cred ca l-am vazut cand eram mai tanara dar nu-s sigura. Poate ca e unul din filmele alea pe care ai impresia ca le-ai vazut chiar daca n-ai facut-o. Anyway, mi s-a parut un film entertaining. Si are momente in care incadrarea e maimult decat interesanta.
64. Close-up (1990)- 4/5
65. Modern Times (1936)- 4/5 Prima data cand il vad, very impressed.
66. Only Lovers Left Alive (2013)- 3/5 Un pic dezamagita. Un pic mai mult. Extrem de fain vizual, actorii foarte faini, sound mixing excelent...dar all that blabber... Si unele glume au fost asa de la indemana si, din cauza asta, proaste... Filmului i-a lipsit subtilitatea, din pacate.
67. Mr Hublot (2013)- 3.25/5 Shortul animat care-a luat Oscarul. Simpatic tare. Touching asa
68. A Touch of Sin (2013)- 3.5/ 5 Hmmm...mi-a placut pe parti. Ma intreb daca un asa film poate fi proiectat vreodata in China. A fost? Realis social...bla, bla. Mi s-a parut inegal.
69. Terra Estrangeira (1996)- 4.25/ 5 Unul din primele lungmetrae ale lui Walter Salles. Loved it. Vizual e impecabil, are un feel asa extrem de erotico-periculos. (inventezi noi genuri... ).
70. Don Jon (2013)- 2/5 Mi s-a parut atat de plin de clisee si ridicol totodata de a mir ca are nota asa mare pe Imdb.
71. Woman of the Lake (1966)- 4/5 Mi-a placut mult, mai ales secventa de final. Mi s-a parut perfect sfarsitul. De putine ori ti-e dat sa vezi asa scena. New Wave japonez, Antonioni style again. Bineinteles c-a fost pe gustul meu.
72. La femme d'a cote (1981)- 3/5 Incep sa ma cam plictiseasca filmele lui Truffaut. Maybe it's me.... Multe plusuri pentru Depardieu si Ardant, though.
73. Nanami: The Inferno of First Love (1968)- 3.25/4 Iar New Wave japonez... Asta mi s-a parut un pic cam prea pretentios. Il intrece lejer pe Godard la capitolul pretiozitate Anyway...a avut momente care i-au placut si editingul a fost extrem de interesant dar it didn't do much for me to be honest.
74. Kiss me Deadly (1955)-3/5 Parca nu mi s-a decantat inca parerea despre filmul asta. Cred ca ia la misto toate cliseele filmelor noir. Cred. Sper. E o ciudatentie de film oricum...iar sfarsitul...
75. Un Lac (2008)- 3/5 Nu stiu...nu m-a prea prins. Am apreciat atmosfera gloomy dar n-am putut intra in ea. ALtfel...muci, spume la gura si multe lacrii.
76. Under the Skin (2013)4.25/ 5 Asta da experienta cinematografica. O impletitura ciudata de realism social britanic, semi-documentar, suprarealism si film experimental. Da, ati citit bine. Toate astea la un loc intr-un film SF. Mixajul ala de sunet si coloana sonora au fost superbe. Scarlett apare dezbracata..yep, yep. Pentru prima data nu mi s-a parut nesuferita intr-un film. Sunt cateva scene to die for. E un film like nothing I've ever experienced before. And that's saying a lot.
77. La Prisonniere (1968)- 4/5
78. Spoorloos (1988)-4/5 Mi s-a parut un film foarte reusit care se plimba mereu pe linia subtire dintre ridicol si inspaimantator.
79. Persona (1966) 5/5 Revazut dupa mult mult timp.
80. You Only Live Once (1937)- 2/5 Porcarie de film. Nici macar n-am inteles ce vrea sa zica.
81. Sleeping Beauty (1959) 3/5 Disney <3 Cu toate astea e amuzant sa vezi cat de mult se focuseaza desenele astea pe frumusetea fizica. La The Little Mermaid n-am prea putut trece peste. Aici a fost mai usor ca-i mai frumoasa printesa ( )
82. Journey to the West (2014)4.25/5 Mi-a placut foarte tare. How to watch a film.0.1 Ii un fel de back to basics...serios. Mi-a placut mult.
83. Anatomy of a Relationship (1976) 3.75/5 What a prick! Seriously....exista personaj mai nesuferit in toata istoria filmului decat tipul ala? In rest....filmul mi-a placut destul de mult. Film in film despre sex si alti demoni.
84. A Single Man (2009) 4/5 L-am vazut si eu, in sfarsit. Coloana sonora impecabila, imagine impecabila, joc actorisces impecabil. Pe alocuri mi s-a parut putin fortat dar am trecut usor cu vederea. Ah, si colin Firth mi-a displacut tot timpul ca barbat. Dar in rolul asta l-am gasit freaking hot. Don't ask why ca nu stiu sa raspund.
85. The Searchers (1956) 3.25/5 I get the gist da nu-s really into westerns. Aproape deloc, de fapt. Ii inteleg si aprciez subversivitatea dar ca acolo se opreste "admiratia".
86. Love me Tonight (1932) 3/5 Simpaticut. Am trecut peste faptul ca-i musical. Are cateva melodii care-s destul de memorabile. E entertainment pre-code destul de bun.

Last edited by faraimaginatie : 03 Apr 2014 at 14:43.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif