Thread: "The Reader"
View Single Post
Old 28 Mar 2009, 22:02   #21
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Foarte pertinente observatii a facut Polifanathic in prima postare.
Pitbull,slaba cronica,singurul lucru memorabil pe care l-am retinut,a fost ca Pollack si Minghella au murit ,RIP.Progermanismul(ca sa nu zic altele) tau se vede cu ochiul liber si il agreseaza rau in pupila.
Nu mi s-a parut partinitoare sau acuzatoare viziunea pe care o ofera filmul in ceea ce priveste pe Hanna,ci f ,dezamagitor de superficiala.Ca poveste romance(apropos de predilectia ei pt ascultatul cartilor de gen) a excelat,dar ca redare istorica si coerenta canci.
O poveste esuata(si "Orele" mi s-a parut la fel,partea despre Virginia Woolf,finalitatile).De retinut ca si in "Orele" si aici,sinuciderea care curma o suferinta bizara,nu atat launtrica,ci mai ales dependenta de ceva(de lume,si judecata ei,de o boala incurabila in "Orele").
Cumva Michael a reusit dupa 20 de ani de inchisoare s-o ucida pe Hannah cu o propozitie,transferandu-si si lui sentimentul culpabil.Si mai ramane intrebarea: de ce n-a vorbit inainte de verdict ca Hannah e analfabeta,a incercat "s-o ajute sa inteleaga"?Si atunci obsesia lui e una morbida,pt ea.
Interesant cum Lena Olin asaza cutia de ceai a nazistei (oare l-ar fi exterminat si pe Michael daca i-ar fi citit in lagar,si s-ar fi iubit?)langa poza familiei ucise...un fel de iertare,acceptare a implacabilului.
The Reader mi s-a parut o reusita poveste de dragoste,despre o femeie,mai putin despre tragedia si absurditatea exterminarii evreilor de catre nazisti.
Mai multa sensibilitate ,decat morala.Mi-a placut mai mult decat tampenia de "Slumdog Millionaire".
Dar,si viata PARE la intamplare,speram ca macar in filme cu pretentii intelectuale (doar Cehov si Homer,si inca putin din D H Lawrence"e scarbos,dar continua"si un rand din Tolstoi...) sa aflam niste raspunsuri
Winslet are un profil si trasaturi de admirat,de remarcat ca fara machiajul glamour e mai frumoasa,classic beauty.

Last edited by Pauline Kael : 28 Mar 2009 at 22:07.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif