View Single Post
Old 31 May 2004, 02:26   #11
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Bon , dupa ganduri de la cei doi zmei...in continuare aveti parte de zmeul 3:
Nu stiu daca a mai spus cineva – am aflat si eu in ziua deschiderii- ca, pe langa premiul pentru cele 12 filme din concurs, noi trei mai trebuie sa alegem si premiul la sectiunea Umbre, adica scurt-metraje fantastice si de groaza.
Azi am vazut o parte din ele si dupa cateva jenante (ne speriaseram ca n-o sa avem ce juriza) am avut si doua ok: so in competitie pana acum , unul bine gandit cu unul bine facut.Mai avem inca p'atat de vazut so...

Secretara (sectiunea Fara limite)– vazut partial fiindca un sms de la Korben m-a redirectionat spre alt cinematograf. Cat am vazut arata ca un soi de 'Amelie' in varianta kinky. Data viitoate promit sa stau pana la final.

Oaza mi-a cam taiat pofta pentru sectiunea 'Specific coreean'. Daca ala e specificul ma orientez spre alte bucatarii.

La Reconstruction subscriu la ce a zis Korben( cu singura diferenta ca eu n-am fost atat de marcata de lipsa sfarcurilor din film )
La Control zic cam ca Ambra desi mie chiar mi-a placut cum a prestat tipul din rolul principal.
Tot in concurs , Young Gods un film care tot atat de bine poate fi luat drept reclama la Adidas. Cum Puma si-a facut reputatia de marca a homosexualilor s-o fi vrut un soi de mesaj de genul : adidas - pentru cei care o fac oricand, cu oricine. Un film care pleaca de la un plot freudian si se pierde in 100 de chestii nenecesare, obositoare si tampe.A, mai are si un happy-end ieftin. Pentru filmul asta am ratat mare parte din petrecerea HBO (adica am ajuns cand nu mai erau decat scrumiere si 4 sticlute de pepsi+alte cateva de apa minerala).

Despre Pacatul parintelui Amaro o sa va zica mai multe Korben ca el era mai entuziast decat mine la iesire.Anyway...nu cred ca ar fi pierdut mare lucru daca era mai comprimat.
Carandiru m-a facut si el, sa simt acut lipsa pauzei de tigara. N-are cojones cum ma asteptam insa are o scena superba -o suprapunere a coborarii de pe cruce pe imaginile macelului din Carandiru .Merita vazut fie numa' pentru scena aia.

Despre restu' mai scriu si al'data .Acum am de invatat.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif