View Single Post
Old 26 Jan 2015, 14:53   #30
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by alali:
Filmul de fata nu mi se pare o realizare atat de mareata cum este descrisa in posturile de mai sus. Este un film, asa cum il cataloga critica vremii, care nu isi propune sa transmita ceva anume, iar daca transmite, se pierde in mesaj, ajungand ca nici el sa nu mai stie scopul pentru care a fost creat.
Actiunea este una atat de slaba, incat, punctul culminant se developeaza mult prea devreme astfel pierzandu-se orice urma de suspans, de atmosfera si deci de interes.
asta este scris de tine, nu? nu este prima data cand desfiintezi filmele, uite-asa, cu o fraza ca asta.
este interesanta toata brambureala de scene care se deruleaza aparent fara logica, te determina sa-ti pui intrebari despre personaje, despre lumea lor, te determina sa analizezi reactiile, fiindca, in lipsa replicilor explicite, nu prea ai altceva de facut, ca sa pricepi despre ce naiba este vorba.
si cred ca scopul este clar unul foarte bun; acela de a deschide spectatorului o fereastra, una prin care sa vada un personaj clasic de film, intr-o cu totul alta lumina, decat aceea a cliseului cu care eram cu totii obisnuiti. Cosmo Vitelli este un personaj altfel definit fata de celelelate din categoria sa. mie, asa cum l-a interpretat Ben Gazzara, mi s-a parut mult umanizat, mult prea calm si interiorizat, chestii pe care le-ai observat si tu, ori astea nu prea se impaca cu ideea de gangsterism notoriu, daca de ne gandim la Al Capone,de exemplu. de altfel, lumea in care se invarte Vitelli nu este atat de larga precum am fi tentati sa credem la inceput. ea se rezuma in mare parte la spatiul barului sau de noapte si daca ar fi sa analizam un pic, vedem in comportamentul lui o latura romantica destul de subtila, pe care o exploateaza cu pricepere in interesul afacerii sale si atat. cred ca Mercutio a intuit cel mai bine caracterul lui Cosmo Vitelli si datorita acestui caracter, el s-a lipit mult de spectator, desigur, gratie lui Ben Gazzara.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif