View Single Post
Old 09 Feb 2012, 16:14   #229
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
am văzut ”La capătul liniei” și cred că e fenomenal, incredibil. pentru mine e unul dintre cele mai cele mai
mi-au plăcut și Sfârșitul nopții al lui Veroiu, și cei ”100 de lei” ai lui Săucan.
Nu cred ca Moara e piesă de muzeu, dimpotrivă.
Iubesc Duhul Aurului al lui pița și veroiu. la fel și Nunta de piatră.
[offtopic - aș fi vrut ca Aurora să aibă altă miză, cut tot cu personajul lui central, atââââât de antipatic, că mă întreb de ce regizorii pot face su succes cele mai antipatice caractere, așa cum a făcut și welles în touch of evil. pentru mine, știu că veți arunca cu cioturi, însă, repet, pentru mine Shekarchi al lui Pitts e ceea ce Puiu nu a reușit să facă cu Aurora.]
îmi mai plac Pădurea spânzuraților, Ilustrate cu flori de câmp, Thalassa Thalassa, Probă de microfon, Filip cel bun, așa ciopârțit cum am înțeles că e.
plus pintilie, dar asta se înțelege de la sine. după-amiaza te îngheață, niki aproape la fel.
ar mai fi și altele, poate și Tatos cu Mere roșii și Secvențe.
ce ziceți de Numele meu este... al lui Dorin Moldoveanu?
sau de Nu te supăra, dar.. , al Adinei Pintilie, dacă nu cumva am nevoie de lecitină.
ar mai fi și videogramele unei revoluții, de farocki și ujică. și filmul lui ujică cu autobiografia lui ceaușescu. altele de la ujică nu am văzut, dar aș vrea foarte mult să le văd.

bine, m-am întins și la filme de după opșnouă, pardon, am văzut doar "top".

Last edited by Malombra : 09 Feb 2012 at 18:28.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif