View Single Post
Old 16 Aug 2009, 17:58   #47
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Anul acesta a fost prima dată când am ieşit din ţară. 23 mai-6 iunie a fost concediul meu în Oslo.
Un oraş superb, mi-a plăcut enorm. Am plecat cu microbuzul Cluj Napoca - Budapesta, apoi am luat avionul direct în Oslo. La întoarcere am făcut la fel.
Ajunsă acolo, am fost iniţial dezamăgită pentru că mă aşteptam să fie totul perfect. Mi se părea aiurea să văd şi acolo găuri în asfalt şi unele locuri necurăţate. Nu a durat mult să realizez că acel loc era doar excepţia.
Şocul cel mai mare l-a reprezentat numărul exagerat de străini pe care i-am văzut peste tot. De abia se observă câte un norvegian pe ici, pe colo. Totuşi un lucru interesant mi s-a părut cât de calmi, sociabili şi răbdători pot fi norvegienii.
Oraşul le are pe toate: de la castel şi muzee la numeroase monumente [îmi plac enorm], de la iahturile de pe mare la parcuri, de la peninsulă până la zona lacurilor. Vrei linişte? O ai mergând 20 minute cu metroul din centru în zona lacurilor. Vrei agitaţie? Găseşti din plin plimbându-te pe Akker Brygge. Cluburi sunt o mulţime pe toate gusturile, iar de concerte nici nu mai pomenesc.
Orice ce fel de om eşti sunt convinsă că te poţi regăsi în Oslo [de care mi-e sincer dor].

O să revin şi cu poze că acum nu am răbdare.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif