View Single Post
Old 22 Mar 2015, 23:05   #19
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Si eu as zice ca-i sanatos sa te retragi.

No offence, dar discutia asta e o prostie. O parte extrem de importanta a cinemului ar fi disparut cu totul daca ne-am uita numai la bani. Si ar fi fost exact partea aia in general mai valoroasa din punctul de vedere al cinemaului ca arta, ca relevanta umana, intelectuala, ca idei si aproape orice vreti voi care nu presupune simplul entertainment. Si nu zic ca entertainemnt-ul e rau, o sa gasiti din partea mea multa intelegere pentru cinemaul asta, dar discutia asta e o tampenie. Probabil provine din faptul ca nu sunteti de acord cu filmele romanesti despre care vorbiti, desi sanatos ar fi sa va uitati si in curtea altor tari sa vedeti cate din filmele pe care le apreciati n-ar fi existat daca ar fi jucat dupa regulile voastre. Si oricum, filmele pe care le criticati pentru niste motive stupide sunt importante si chiar foarte bune. Get over it. Nu muriti de foame acum pentru ca niste Mungiu, Puiu, Porumboiu si altii fac niste filme chiar misto, fie ca va place voua, fie ca nu. Ati gasit repede cel mai mare dusman al banului public, niste persoane care fac filme de calitate si refuza sa vada cinemaul ca pe o bucata de paine aruncata oricarui incult. Numai Garcea si oltenii ar trebui sa faca cu totii.

And wtf? Cam cate tari se pot lauda cu atatea premii de prestigiu pe o perioada asa scurta de timp? Cum poti sa spui o asemenea aberatie? Problema pe forumul asta e ca aproape toate persoanele care aveau ceva de spus nu mai sunt interesate s-o faca si practic poti spune orice fara sa te taxeze nimeni (evident, inca mai exista cateva exceptii). Cum ar fi cifrele alea absolut fantasmogorice cu cate filme au iesit anul trecut in anumite tari. 15 filme in Marea Britanie in 2014? Pai am vazut 15 doar la nimereala, si mai stiu destule pe care n-am reusit sa le mai vad sau nu m-au interesat. N-ai cum sa-ti imaginezi ca asa ceva poate fi posibil. Anyway, ma retrag, oricum n-am avut nimic important de zis, aberati in voie, dar cineva trebuia macar sa va zica ca aberati. Chiar daca n-o sa bagati in seama...

Last edited by Liviu- : 22 Mar 2015 at 23:17.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif