Thread: Vine Mosul!
View Single Post
Old 24 Jun 2021, 10:17   #14
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 535
Trece pe la dvs. și moșul de vară.
Iată că, după (atâta) umezeală, abureală, vine toropeală. Cresc vertiginos vănzările la înghețată. În curând va fi criză de înghețată și de apă rece. Berea îngrașă! Săracii studenți!
Of, of, tinerețe fără bătrânețe și viață fără de alcool!
Chiar discutam cu o persoană mai în vârstă decât mine, care îmi spunea că are emoții pentru nepoți deoarece acum sunt în plină sesiune de examene. Le dorim tuturor tradiționala baftă!
Ceilalți, astăzi, ne dăruim câteva zâmbete.
Deocamdată, după ce m-am aventurat în această mare clocotită de aer am ramas cu o impresie de deranj vu. Îmi aduce aminte de unele decenii trecute. Pe moment, mă gândesc să mă înscriu la o școală ceva mai înaltă. Dar pentru asta, va trebui să apelez la serviciile unui topograf pentru a afla care școală de pe la noi e cea mai înaltă. Nu te poți lua după poze! Te înșală. Așa cum fac pozele de pe "simpatie". Cred că domnișoarele în cauză, cărora le doresc sănatate, acum sunt simpatice și venerabile pensionare.
Așa, am și eu o vecină care toată viața a umblat după libelule.
Dar oamenii, oricum, au fost fascinați întotdeauna de surprize. Și, oricum, ne bazăm pe agenții conștiincioși de la protecția consumatorilor, care au făcut o descindere, în stilul lor, au verificat, pe viu, cum se zice, corectitudinea datelor și a persoanelor, constatând că nu sunt diferențe ce ar fi dat naștere la dubii, ci la altceva.
Dar să vedem cum stăm cu cartea, cartea studențească în particular, în aceste condiții de vară incendiară.
O atmosferă care se întâlnea, cum spunea, odată, cineva - tare-mi place! -, pe vremea școalei noastre.
Și, apoi, mai e ceva, fiecare are visul unei nopți de vară. Mă încearcă sentimente contradictorii. Cred că o să mă duc să dau la vreo facultate!

Studenție amețitoare

La terasa "Pierde vară"
Se-ntâlnesc studenți, amici,
Ospătarii-ntr-una cară,
Multe beri și munți de mici.

Sesiunea bate-n poartă,
Curajoși, fac strategii,
Nemiloasă e-a lor soartă
Cu examene-orgii!

Setea lor de-nvățătură
Nentrecută-i, se declară,
Dar nici cea de băutură
Nu pare c-o să dispară.

Vremea trece pe tăcute,
De băute ajutată,
Și cu multe nopți pierdute,
Pregatirea-i neglijată.

Beau, că e-un examen cui
Sau că timpul e prea scurt -
Proful' nu-l dă nimănui!
Iau în calcul, deci, și-un furt.

Și-i așa amețitoare
Vara asta, ce nebună!
Noaptea e și mai dogoare,
Care ține fix o lună!

Și-uite așa au amânat
Un verdict, o-ntrevedere,
Pân' la toamnă ei și-au luat,
Într-un cor, la revedere!
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif