Thread: "Knowing"
View Single Post
Old 06 Aug 2009, 22:13   #32
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
L-am văzut aseră după cum am mai spus.

Fetiţa mi s-a părut incredibilă. Întotdeauna m-au impresionat cei care pot să joace numai din privire, consider că ea a reuşit acest lucru şi încă prea bine. Coloana sonoră în timpul dezastrelor a fost într-adevăr deosebită, viorile acelea fac diferenţa. Amărăciunea din sufletul lui John, deasemenea bine jucată. Povestea în sine cred că are destule lacune sau îşi pierde din logică. Dacă faptul că ea a scris acele numere, au făcut ca toate aceste dezastre să se întâmple? Totuşi lucrul cel mai covărşitor sunt efectele speciale... astea chiar m-au impresionat, de la început până la sfârşit.

Filmul în general mi s-a părut bun, dar sunt anumite lucruri pe care chiar nu le-am înţeles. Poate mă lămureşte şi pe mine cineva.

Momentul în care John a descoperit semnificaţia numerelor a fost prea simplu. Da, ştiu, ideea e că totul se întâmplă cu un motiv. Iar faptul că el a pus paharul fix pe foaie, în exact acel loc, este unul dintre acele lucruri. Totuşi... noroc cu alcoolul?!

Secvenţa cu prăbuşirea avionului mi s-a părut aproape reuşită. Spun aproape pentru că oricât de bune au fost secvenţele cu oamenii ce iau foc, căderea avionului nu mi-a creat impresia de a fi total realistă. Cam la fel cred şi despre cea cu metroul. Totuşi amândouă impresionante şi au reuşit să îmi dea câţiva fiori pe şira spinării.

Un alt lucru cam sec: atunci când John discută cu fiica Lucindei, Diana. Îi mărturiseşte că a urmărit-o şi că numerele înseamnă dezastre. Orice om s-ar speria, şi el ar fi trebuit să ştie asta. Să zicem că el era deja la stadiul de disperare. Să zicem!

Spre sfârşit ce numere scria băiatul? Dacă erau aceleaşi de ce nu l-a lăsat să termine şi să vadă care erau ultimele coordonate. Iar dacă nu erau aceleaşi... ce semnificaţie aveau?

Moartea Dianei chiar m-a speriat şi mi-a făcut pielea găină. Faptul că după aia a mai trăit trei secunde pentru a lua piatra în mână, din nou fără sens. Şi dacă tot am adus vorbea de pietre, imaginea cu pietrele ridicate deşi ridicolă, superbă.

În cele din urmă, nu am înţeles care era faza cu iepurii. De ce tocmai iepuri? Dacă băiatul devenise vegetarian ce scop mai aveau iepurii? Să se reproducă sau să îi înveţe pe ei să se reproducă?!

Spre sfârşitul filmului am primit o întrebare foarte bună: "De ce ar vrea cineva să o ia de la capăt cu oameni?"... iar continuarea mea a fost, desigur "... şi de ce nu cu delfini?". Nu am răspunsul la niciuna dintre întrebări.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif