View Single Post
Old 05 Jun 2012, 11:07   #52
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Ieri am văzut De joi până duminică, o dramă goală. M-a cam deranjat multitudinea de cadre fixe şi în plus i-a lipsit parcă scânteia, prea multe momente care arătau că se va întâmpla ceva dar prea uşor estompate. Într-adevăr tensiunea se simte dincolo de cuvinte, dar totuşi mi s-a părut un film incomplet.

Apoi am fugit repede, repede la Muzeul de Artă pentru că erai musai să nu ratez proiecţia celor trei scurt-metraje inspirate după filmul "Cabinetul doctorului Caligari" alături de grupul instrumental-vocal Einuia care au asigurat coloana sonoră live. Am prins de la sfârşitul primului scurt-metraj.
Chiar îmi doresc ca grupul ăsta să fie mai cunoscut... o să mai aibă proiecţie şi la TIFF Sibiu - în Cisnădioara (14 iunie) şi apoi în Mediaş (15 iunie).

Azi am plan să văd Portocala Mecanică şi Inni. Mi-aş fi dorit să văd şi Oslo, 31 august dar prima dată l-am ratat, iar acum e în acelaşi timp cu Portocala Mecanică. Oh well, întotdeauna păţesc aşa... în primele zile nu am timp să văd niciun film, iar apoi mi se intercalează.

Ah, încă o sugestie pentru pasionaţii genului sunt scurt-metrajele umbre de joi seară, la Arta. Dacă vreţi să mergeţi ar fi de dorit să luaţi bilet înainte pentru că de obicei în ziua proiecţiei nu se mai găsesc.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.

Last edited by vave : 05 Jun 2012 at 18:01.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif