Thread: Oscar 2013
View Single Post
Old 18 Jan 2013, 13:53   #36
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
cred ca sunt multi cei care au avut curiozitatea de a vedea Flight, motivul probabil, fiind rolul lui Denzel.
cineva spunea ca el n-a jucat niciodata in filme bune. habar n-am cum a ajuns la concluzia asta, cert este ca, Denzel Washington are sarm inepuizabil si destul de multa expresivitate, pe care, o exploateaza cu usurinta, reusind sa fie comic si dramatic in acelasi timp.
mi s-a parut justificata nominalizarea filmului la categoria "Cel mai bun scenariu original", cu toate ca, tema, chiar daca aluneca usor spre o banalitate aparenta, din perspectiva in care a privit-o scenaristul, a avut o alta haina, nu ma refer neaparat la originalitatea pentru care a fost apreciata de cei care l-au nominalizat, ci, de ceea ce trasmite filmul si nu in ultimul rand, personajul principal, pentru interpretarea caruia a fost remarcat si Denzel.
in orice caz, dincolo de tendinta americanilor de a exagera cand vine vorba de a manipula privitorul,cu efecte vizuale demne de aplaudat, chiar e binevenita uneori, o lectie de automorala si despre cum putem privi adevarul in fata, fara sa ne pese ca viciile ascunse si dramele personale, pot deveni un bumerang foarte eficient.
p.s.cam multa reclama la alcool si prafuri, chiar daca, insistenta cu care au aparut in film, a fost oarecum, necesara.

Last edited by rvn : 18 Jan 2013 at 14:16.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif