Thread: Poezia
View Single Post
Old 28 Jan 2020, 22:58   #548
victor_homescu
Guru
 
victor_homescu
 
Join Date: Dec 2016
Posts: 635
=232 de ani, Epitaf :"That, only that, shall single out the spot,/ By that remembered, or with that forgot.”-Doar „numele vreau monument să-mi fie/Etern prin el sau mort pentru vecie!”- George Gordon, Lord Byron (s-a născut în 22 ianuarie 1788-19 aprilie 1824, „Baby Byron", îl numea Augusta-sora lui vitregă), născut infirm ( avea piciorul drept bont, răsucit spre stânga), a moştenit atât nobleţea (de titlu) cât şi nebunia şi-a scandalizat contemporanii prin comportamentul atipic şi prin sfidarea normelor de moralitate ale vremii, poet si scriitor excentric**„De ce aş urma gloata Modei credulă?/ De ce m-aş supune stăpânilor ei?/ De ce să aplaud prostia fudulă?/ De ce să-mi leg viaţa de proşti şi mişei**, macabru şi orgiac, ştiri în care abundă implicații în obscenităţi şi ebrietăţi scandaloase, hipocondriac şi sportiv (in acelasi timp un singuratic)**Ca un sihastru printre pelerini/ Mi-e dat să umblu toţi îmi sunt străini**, s-a dedicat înotului, călăritului, tirului, Timp de trei ani, călătoreşte, Portugalia, Spania, insula Malta, Albania, Imperiul Otoman, Între octombrie 1809 - martie 1810, scrie primele cânturi din "Childe Harold’s Pilgrimage/"Pelerinajul lui Childe Harold" )/-Poemul este structurat în patru cânturi)** Ce-i scris e scris/Sfârşit-am truda...Vocea mea răsună/Stârnind ecouri, cea din urmă oară/Se stinge-un vis prelung cântat pe strună/Ca torţele ce bezna-mi luminează**.si "Don Juan" poemele ce-i vor aduce faima; Byron a fost un moment de vârf al celui de al doilea val al curentului artistic şi filosofic care a cucerit imperiul englez, romantismul, alături de Shelley si Keats; anul 1816 la 15 ianuarie soţia, Ann Isabelle Milbanke, l-a părăsit : aflase de iubirea soţului pentru Augusta, peste putine zile este repudiat social, nevoit să părăsească Anglia pelerin prin Belgia, Elveţia, Italia.Grecia (pentru care poetul s-a implicat în mişcarea revoluţionară a carbonarilor). şi-a redactat piesele de teatru, opt la numar (Manfred, 1817, Cain. A Mystery, Sardanapal, The Two Foscari. An Historical Tragedy, 1821, Marino Faliero, Doge of Venice, 1821, Werner, or the Inheritance: A Tragedy, 1822, Heaven and Earth. A Mystery, 1823 şi The Deformed Transformed A Drama, 1824.), a tradus "Morgante Maggiore" de Luigi Pulci, a continuat să lucreze la Don Juan, a scris şi publicat ciclul de poeme „italiene”, distruge căsnicii, cu trei ani înainte de moarte scrisese tragedia în cinci acte, în versuri, Cain, pe teme biblice, respinsa de Biserica anglicană, va muri la vârsta de 36 de ani, în Grecia, unde Byron se angaja-se în lupta de eliberare naţională a tarii, nefiind uitat, au fost organizate funeralii naţionale **Auzi mereu: „O, Domnul te-aibă-n pază”,
Și poate-i cel din urmă bun-rămas.
Cum poți să-i faci pe-ndrăgostiți să crează
Că se vor revedea, în cruntul ceas
Când, după chef târziu, în zori dă moartea glas?**, adus în ţară, în iulie, aceeasi biserică refuză înmormântarea în Catedrala Saint Paul. Motivul?,- batjcorirea Sfintelor Scrieri.- in "Cain"/**Deci Răul, pentru El, e cel învins/Ce-i binele adus de El? Căci dacă/L-aş fi înfrânt spuneam că El e răul/ În tot ce-a zămislit.**Poetul le raspunde -**Sunt unii ce de-un straniu gând m-acuză/C-atac credinţele ţării şi morala/Şi-mi cată-n orice vers dovada, muză**, lordul este reînhumat la St. Mary Magdalene Church, Hucknall Torkard.
***
George Gordon Byron era poreclit, în copilărie, „micul diavol şchiop”/**Sunt tânăr, dar ma voi simți/Mereu străin în lumea asta/De ce nu știm când vom muri/ Ca sa se termine năpasta?/ O data am avut un vis/De fericire, dar cu-o raza/Tu, Adevăr, mi l-ai ucis/Trezindu-ma la vechea groaza!/S-au dus toți cei ce i-am iubit/ La fel, prietenii dintâi/ Nădejdile când ți-au murit/Cu sufletul pustiu ramai!/Tovarășii de chef te fac/Sa uiți, o clipa, de amar/Plăcerea, însa, nu-i un leac/Al sufletului solitar!**
***
„Adevăratul geniu nu se teme/De-a lumii nepăsare sau blestem” - Din poemul narativ "Don Juan", cincisprezece mii de versuri, şaptesprezece capitole, primele şaisprezece integrale, iar ultimul neterminat, ultima creaţie majoră semnată de Byron :
* *
"De-ar fi de toate astea stăpânit,
Sau doar de câteva, în viața lui,
Nebunule ce-l crezi pe-avar smintit,
Care-i scrânteala ta? Te rog să-mi spui:
Dezmățul sau războiu-a izbăvit
De rele lumea? Nu-i la fel când pui
Cifre-n ceaslov? Dar cui i-a folosit?
Avar uscat, pe cei risipitori
Întreabă-i pentru cine strângi comori!"

https://www.historic-uk.com/CultureU...9DF6oZ3LTCWg0w

https://www.youtube.com/watch?v=D4V0...y3BsNA5tw7wccg
victor_homescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif