View Single Post
Old 17 Nov 2018, 09:31   #10
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by mirodoni:
@ Cretzulynne,
Credeam că aici discutăm despre „Moromeții 2”, dar, fie...

„The Association of Romanian Electrical Electronics Engineers” nu se traduce prin „Asociaţia Inginerilor Electricieni şi Electronişti din România”, ci prin „Asociaţia Inginerilor Electrici şi Electronişti din România”

Snobismul a ajuns atât de departe la români că am ajuns să nu mai putem gândi în limba maternă!

Nu toate cuvintele românești au corespondent în limba engleză, și invers.

În nomenclatorul meseriilor, electricianul este muncitor calificat.
Deci nu poți spune „inginer muncitor calificat”!
Poți spune „inginerie electrică”, dar nu poți spune „inginer electric”.

Știu ce zici, dar n-am ce-ți face. Expresia de "inginer electrician" există oriunde te uiți. Degeaba vrei tu să spui că nu. Desigur, una e să spui că nu e corect, alta e să spui că nu există / nu poți folosi formularea respectivă.
https://www.rubinian.com/cor_5_ocupatia.php?id=2151

Sunt de acord cu tine în privința lui AIEER, dar dacă ei s-au numit astfel...


Originally Posted by mirodoni:
Electrotehnica avea cursuri de Mașini electrice, Aparate electrice, Automatizări, Acționări electrice, Electronică, Calculatoare și Energetică.

Asta voiam să știu. Sunt impresionată. Ai reușit să intri la o universitate grea, ai urmat-o cap-coadă (în condițiile în care astăzi poți urma doar Facultatea de Inginerie Electrică) și ai absolvit-o.
Cum a fost concurența la admitere? Mi-a povestit unchiul meu că a dorit să dea la Academia de Poliție și a luat 10 la examene, dar nu a intrat fiindcă era concurența de 50/loc... (nu mai știu pe câte locuri, dar știu că erau puține)

Originally Posted by Cretzulynne:
Ușor că au urmat 8 clase? Ușor? Pe bune? Fără studii superioare?

Originally Posted by mirodoni:
Am spus că „fiecare a urmat o facultate”. Ușor, pentru că nu au umblat prin străini de la clasa a cincea! Ușor, pentru că aveau 3 frați mai mari de la care puteau învăța. Aveau de unde lua cărți, și cine să le aducă. Ușor pentru că părinții noștri nu mai aveau decât grija lor.

De două ori impresionată. O familie numeroasă, la care toți copiii să intre în facultăți, când nu oricine putea intra-n mediul academic, din cauza locurilor puține și a mediilor... Cea mai mică medie de intrare la orice facultate, de la orice universitate, cred că a foșt de maxim 9.50.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.

Last edited by Cretzulynne : 17 Nov 2018 at 09:40.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif