View Single Post
Old 16 Nov 2018, 22:26   #9
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
@ Cretzulynne,
Credeam că aici discutăm despre „Moromeții 2”, dar, fie...

„The Association of Romanian Electrical Electronics Engineers” nu se traduce prin „Asociaţia Inginerilor Electricieni şi Electronişti din România”, ci prin „Asociaţia Inginerilor Electrici şi Electronişti din România”

Un coleg de liceu a absolvit Silvicultura, și îi spuneam inginerul de lemn!

Snobismul a ajuns atât de departe la români că am ajuns să nu mai putem gândi în limba maternă!

Nu toate cuvintele românești au corespondent în limba engleză, și invers.

În nomenclatorul meseriilor, electricianul este muncitor calificat.
Deci nu poți spune „inginer muncitor calificat”!
Poți spune „inginerie electrică”, dar nu poți spune „inginer electric”.

Știai greșit din ce se „compune” Electrotehnica. Diverse facultăți au diverse secții, cu denumiri diverse, uneori diferite de la o zonă la alta, sau de la o perioadă la alta.
Pe vremea mea, Electrotehnica avea 2 secții: Electromecanica și Electroenergetica. La București. La Iași, mai era o secție de Electronică, desprinsă ulterior ca facultate de sine stătătoare, cum era la București.
Electrotehnica avea cursuri de Mașini electrice, Aparate electrice, Automatizări, Acționări electrice, Electronică, Calculatoare și Energetică. Energetica se ocupa cu hidrocentralele, baraje, rețele electrice etc.
La Cluj, Automatica era secție. A devenit ulterior facultate, ca și facultatea de Calculatoare.

Originally Posted by Cretzulynne:
Ușor că au urmat 8 clase? Ușor? Pe bune? Fără studii superioare?

Am spus că „fiecare a urmat o facultate”. Ușor, pentru că nu au umblat prin străini de la clasa a cincea! Ușor, pentru că aveau 3 frați mai mari de la care puteau învăța. Aveau de unde lua cărți, și cine să le aducă. Ușor pentru că părinții noștri nu mai aveau decât grija lor.

Last edited by mirodoni : 16 Nov 2018 at 22:29.
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif