Thread: Seriale TV
View Single Post
Old 08 Aug 2016, 17:23   #862
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Am ajuns sa nu mai vad nici seriale, oricum, sa nu vad macar un episod pe zi. Tot ce e la TV mi se pare din ce in ce mai mult o diversiune, ma refer la ce apare nou. Totul te rupe de realitate. Mi se pare din ce in ce mai greu sa sapi dupa altceva, pentru ca ceea ce ti se ofera pe tava e atit de superficial. Desi nu e serial, aseara am avut o dezamagire majora, un film cu Bradley Cooper si alte nume mai sonore, gen Alec Baldwin si Bill Murray - e greu de crezut ca un astfel de scenariu trece orice test si ajunge in filmare - o poveste care nu spune nimic, un amalgam de la indigeni din Hawai pina la chinezii care incearca sa fure secretele americanilor, culminind cu armata e buna si trebuie sa-i ajutam pe adolescentii din Noua Guinee sa isi dea intilniri amoroase (singura faza care mi-a placut, aluzie la FB care ofera internet gratis in nu stiu ce tari sarace, sa-si poata face tinerii conturi).

Dar trecind de la filmul asta de doi bani, Aloha, mi-au venit in cap serialele la care ma uit. Mai toate, daca nu-s cu politisti, seriale care, dupa mine, detin primul loc in temele pe care se fac seriale, atunci sint cu politica si nu orice politica, ci cu conspiratii la nivel cit se poate de ridicat sau cu criminali, unde apar evident si politisti, dar nu-s in prim plan. Ma intreb cum se ajunge la temele astea si cum am ajuns sa vad mai mult seriale din astea, pentru ca poate exista multe alte teme, dar ori n-au actori destul de buni, ori sint niste siroape, ori sint mult mai penibile decit astea, care au actiune, plus ceva povesti pe plan secundar cit de cit inteligente si care te tin in priza.

Sincer, nu am idee ce as vrea sa vad intr-un serial. Imi vine in minte Om bogat, om sarac, vazut in copilarie, nu cred ca vreau sa amintesc Dallas, dar imi amintesc alte citeva seriale englezesti, tot mai vechi, unul cu 2 surori care deschid o casa de moda, unul cu un tip care era inginer de aviatie si se apuca de construit barci. Nu amintesc nici serialele de epoca, alea sint pentru romantice ca mine. Serialele astea care erau altceva decit actiune, violenta, bineinteles ca anesteziau si ele in alt fel si mai toate, cu exceptia Omului bogat/sarac, au fost foarte atractive doar la inceput, in perioadele de zbatere ale personajelor - dupa instalarea unei rutini si atingerea unei sigurante materiale toate serialele astea isi pierd farmecul pentru mine, pentru ca tot ce le ramine sint intrigi de salon. Oricum, ce vreau sa spun, e ca daca acum 20 de ani am vazut niste seriale pe teme sociale, oarecum facind parte din viata de zi cu zi, acum, desi poate exista nu le-am descoperit, in schimb am descoperit multe pe tema asta criminal-politist, care nu pot spune ca nu mi-au placut, dar sint prea multe si nu am o balanta cu ceva realist realizat intr-un mod interesant.

Intrebarea mea e: de ce sint atit de multe seriale politiste?

Si ca sa ramin tot la tema asta, ultimul serial la care ma uit e StanLee'a Lucky man - englezesc - politist - dar e facut cam pe calapodul serialelor americane, actiunea se deruleaza rapid, sint scene spectaculoase, se introduc multe personaje. Nu e rau, dar altceva n-am mai gasit sa ma uit in ultimul timp. Bloodline, pe care l-a mentionat victor l-am incercat, am vazut primele 3-4 episoade, lent tare, atit de lent ca am senzatia ca ma tortureaza incet o sa ma mai uit la el doar cind sint cu mintea amortita, dupa o zi grea, atunci poate mi se va parea antrenant
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif