View Single Post
Old 15 Mar 2016, 15:33   #3868
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Stai linistit, ma "jignesc" destul de greu si in general sunt destul de dispus sa admit cand gresesc sau spun ceva stupid (which is most of the time, i can assure you). Oricum, sistemul asta de a imparti mesajul pe citate si de a raspunde la fiecare in parte ma depaseste asa ca o sa raspund pe rand fara sa mai citez la randul meu portiunile respective de mesaj.
1) Spui ca ti se pare un exemplu clar de cum tehnologia altereaza legaturile normale dintre oameni. Din punctul meu de vedere nu exista legaturi normale intre oameni. Exista doar anumite conventii care sunt valabile in anumite perioade de timp sau intre anumite categorii sociale. Ceea ce tu presupui ca e normal s-ar putea sa nu mai fie valabil peste cativa zeci de ani (cand poate ca oamenii nu o sa mai aiba deloc contact social direct, fizic- ceea ce nu ar constitui neaparat o abatare de la normalitate- pentru ca nu exista un standard universal si atemporal la care sa ne raportam, ci doar un alt fel de normalitate impusa de un set particular de conditii).
2) Aici mi se pare evident ca problema nu e simularea realitatii ci doar modul in care publicul accepta ce ii se serveste. Asta e problema publicului, traim in era informatiei si e destul de greu sa mai gasesti scuze pentru faptul de a fi ignorant sau a te multumi cu aparente. Pana la urma e doar o chestiune de alegere si responsabilitatea ii revine fiecarei persoane in parte.
3) Inteleg cum ce am spus poate suna radical si prostesc dar asta e mai mult din cauza exprimarii mele defectuoase si a interpretarii tale gresite(din cauza exprimarii mele defectuoase) . Sa stii ca atitudinea mea fata de omenire (inclusiv fata de propria mea persoana) e ambivalenta si sunt deopotriva fascinat si scarbit de toata afacerea asta. Ideea principala era faptul ca nu cred ca ar trebui sa tragem prea pripit concluzia ca suntem unici si speciali si inimitabili din mai multe motive (nu stim cum o sa se schimbe lucrurile in urmatoarele milioane de ani, nu stim ce exista in spatiul extraterestru etc.) si ca un pic de modestie nu ar strica, in opozitie cu aroganta stupida de care am dat dovada in utlimii trei mii de ani, sa zicem. E posibil sa fim cu adevarat unici si inimitabili si tot ce are mai complex universul de oferit dar cred ca ar fi intelept sa ne abtinem de la asemenea concluzii deocamdata.
(cred ca inca nu sunt destul de pregatit ca sa am o discutie serioasa pe tema darwinismului dar din ce ai scris tu nici tu nu prea esti asa ca putem sa amanam discutia asta pe mai tarziu, sau sa o avem acum, dupa cum doresti).

Last edited by White1 : 15 Mar 2016 at 19:58.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif