View Single Post
Old 14 Mar 2016, 21:47   #3865
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by sigalia:
Ceea ce spui tu aici,cu dependenta de calculator si de softuri,eu incadrez tocmai la “felul de a trai”.
Prin conditie umana inteleg acele experiente si trairi fundamentale intr-o existenta,in orice existenta,indiferent de epoca: iubirea,credinta,nevoile emotionale,confruntarea cu boala,cu pierderea,cu singuratatea si cu moartea.
Cand trebuie sa-ti tai un picior ca sa traiesti,nu prea mai conteaza cum merge softul.Si simti cam acelasi lucru pe care l-a simtit si unul acum 300 de ani aflat intr-o situatie similara.
acele experiente si trairi fundamentale s-au transformat, poate nu in profunzime, dar oamenii au gasit infinit de multe forme de cosmetizare a lor, iar calculatorul, i-a ajutat, desigur. evolutia tehnologiei presupune si un grad ridicat de educatie, este adevarat, dar cred ca educatia asta inseamna mai mult abilitate pentru folosirea ei, decat o educare in stil clasic a spiritului. asumarea desuetitudinii, inseamna cumva, recunoasterea anacronismului, dar simt ca, cu cat suntem mai avizi de tehnologie, cu atat acea conditie umana la care tu te refereai, se transforma, fiindca, in mod ironic, este parerea mea si mi-o asum, cu cat ne folosim mai mult de tehnologie, cu atat de mult ne imbecilizam.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif