View Single Post
Old 18 Jan 2016, 20:07   #3
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Pare comic serialul. L-as vedea numai ca sa fac misto de el, asa cum pe vremuri ma uitam la piesele de teatru sau filmele, in special cu maistri si ingineri din constructii, care aveau intotdeauna probleme pe santier, dar le rezolvau cu brio, timp in care aveam in planul secundar o poveste de dragoste, intre fata sefului de partid, studenta la conservator, cu muncitorul inalt calificat, la prima vedere imposibila, dar dupa cum se vedea mai tirziu, cind muncitorul rezolva marile probleme ale intreprinderii, povestea devenea binevenita, mai ales ca el, fara stirea viitorului socru, deja fusese admis la facultate, fara frecventa, evident, pentru ca era singurul care sustinea familia compusa dintr-o mama casnica si doua surori minore, olimpice la matematica si limba romana.

Doar ca pe vremuri nu aveai altceva de urmarit la tv, acum, probabil, as cauta o comedie adevarata.

Pare tradus dupa un serial american. Problemele nu-s specifice romanilor, oricum, nu in modul in care le-a povestit mirodoni.

Eu am avut o surpriza foarte placuta aseara. Am dat peste scurtmetrajul Ultimul strigat al balaurului si am fost foarte impresionata ca a redat foarte bine relatia dintre 2 vecini de bloc, neartificiala, cu dialoguri simple, interpretare foarte fireasca. Am fost impresionata pentru ca imi imaginez ca multe din filmele romanesti recente copiaza dialoguri si situatii, in special asa cum apar ele in filmele americane, dar realitatea romaneasca inca e total diferita de situatiile false din astfel de filme.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif