View Single Post
Old 11 Dec 2015, 16:19   #17
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Originally Posted by mirodoni:

Cred că ai atins limita superioară a aroganței. Nu „cred”, sunt sigur!
Adică Nicolae e un nume stâlcit, iar Niculae e cel corect!
Nicolae provine din forma greacă Nikolaos, victorie + popor, adică învingătorul din popor, sau poporul învingător.
În toate limbile sunt variante ale acestui nume, dar în niciuna nu este cu „u”. Nici în japoneză, unde este Nikorasu, sau coreeană: Nikollaseu.
Cel stâlcit este Niculae. Un strămoș al tău, în stare de ebrietate, ca mulți alți bărbați români fuduli că au băiat, a avut limba împleticită când a prununțat numele fiului la înscrierea în registrul de nașteri. Dacă nu pomeneai, nu ajungeam să te atac la persoană! Pentru că doar la persoana ta mă refer, ceilalți să mă scuze!

Aici te-ai semnat Optimvs, așa că eu am semnat Mirodoni!


Scuza-ma, dar de cretineti n-am timp. Daca tu esti la nivelul intelectual la care vorbesti de stramosi beti in loc sa-ti treaca prin scafarlie ideea ca explicatia formei Niculae a numelui Nikolaos tine strict de dialectul vorbit in anumite regiuni, inseamna ca o discutie cu tine nu numai ca nu are sens, dar ar insemna o coborare la un nivel mult prea jalnic.
Nu e vorba de elitism aici ci pur si simplu de respect pentru propria persoana si propriul timp.

Daca un om este suficient de limitat intelectual incat sa nu vada ca in germana (de pilda) Nikolaos a devenit Nikolaus -> Niklaus -> Klaus dar in acelasi timp si Nikolaus -> Nikolo ->Niko, in functie de regiune si sa faca analogia cu formele romanesti Nicolae si Niculae, asta nu-i neaparat o problema. Ii explici frumos si discuti civilizat mai departe.
Cand insa persoana limitata intelectual este din categoria cretinetilor, asa ca tine, va sari direct la nivelul urmator, ala cu stramosii beti etc. Ei., cu genul asta de persoane eu nu-mi pierd timpul. Te las in cretinismul tau online, unde la adapostul celui mai deplin anonimat ii dai cu "Radu mamii" sau "stramosul tau beat".

Discutia de la "mirodoni" la "Optimvs" se purta doar cata vreme discutam strict despre film, cu argumente. Cand "argumentele" tale sunt "Radu mamii" sau "Adrian Nicolae face si drege" dar pe de alta parte te agati de jalnicul tau anonimat cum se agata un pechinez de fundul custii, daca vrei sa-l tragi afara pentru ca a latrat cam tare de dupa gard, deja esti cantitate neglijabila.

P.S. Incearca sa intelegi ca daca ma semnez Optimvs dar am un blog a carui adresa incepe cu Optimvs, unde imi semnez postarile cu Optimvs dar unde scrie mare pe header numele meu din buletin, imi pot permite sa discut ca o persoana care isi face publica identitatea la fiecare mesaj.

Originally Posted by Hensi:
Cosmineee..., sezi pa curu' tau si nu te mai baga-n sama!

Lasa-l ca atata il duce capul, n-ai ce pretentii sa ai de la el A se vedea si ce raspuns a putut sa-ti dea, cum spuneam, in cazul lui sindromul "copil picat la bac" face ravagii
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif