View Single Post
Old 01 Aug 2015, 05:16   #27
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 552
Si ca sa nu spuna lumea celor foarte impresionabili ca aici e un fel de parada cenusareselor (nu ca ar conta in vreun fel), sa vorbim si despre comedii cunoscute (am mai spus si despre altele asemenea in primele postari).
Mai intai, din cate se vede, filmele sunt de mai multe categorii: bune si necunoscute, cunoscute si varza, a patra categorie care nu conteaza si, in acelasi timp, bune si cunoscute, mai rar, ce-i drept, dar bucuria e mare cand se reuseste asa ceva.
Cred ca aici intra cel mai bine supercomediile americane. ma refer la: My fair lady, dar si la Mel Brooks, W Allen.

Supercomediile de inceput au inceput chiar cu anii '50, si s-au pastrat in marea lor majoritate americane.
O extrem de mica trecere in revista a lor:
My fair lady Este un film cu adevarat incantator!
Dr. Strangelove Cel mai mult mi-a placut, e cel mai aproape de stilul sau si al acelor ani, rolul colonelului britanic. E superb!
Follow a star, Norman straluceste intens!
Si tot asa, in ani, gasim numeroase comedii excelente. Cine nu a auzit de Blake Edwards, Peter Sellers, Mel Brooks, Jim Abrahams! Daca-mi permiteti, am sa raspund tot eu: cine are auzul prost!
Dar sa continuam!
Blazing Saddles, Robin Hood: Men in Tights de Mel Brooks
Love and death a lui Woody Allen
Airplane! ? O nebunie de Jim Abrahams!
Top secret! E unul din filmele reprezentative ale anilor '80.
Maverick, mare lucratura!
The sting
The party
Pe de alta parte mai sunt si: seria "Le Gendarme", Il soldato di ventura, Those magnificent men in their flying machines, Le diner de cons, Secondo tragico Fantozzi, ca sa amintesc si cateva europene, in final.
Oricum, "genul" are stiluri foarte multe. Din pacate a fost abandonat. A tinut pana la inceputul anilor '90. Putem spune ca Hot Shots! ar cam fi printre ultimele din bransa.
Acesti ani (intervalul '50 - '90) sunt importanti pentru aparitia si consacrarea filmului de comedie absurda in acest format de film - supercomedie. Si aceasta e, la randul ei, in mai multe stiluri: vezi Rhinoceros (1974) dupa Ionesco, ce sa mai spui de Monty Python, parodii gen Aeroplanul sau Hot Shot, filmele facute de J. Tati si altele.
Din punctul meu de vedere acesta e cel mai important tip de film de comedie, pentru ca necesita un anumit nivel de cunostinte pentru intelegere. Mai mult, de multe ori ne scapa de nevoia permanenta a omului de dramatizare. Probabil de aici s-a ajuns si la exprimarile (si aberatiile, totodata) de genul cartea e mai buna decat filmul sau filmul decat cartea, ceea ce este o tampenie, de fapt! Mare!
Era normal sa decada, deci, comedia, acesta fiind apogeul. Bineinteles, putea sa nu se opreasca aici, sa mai urce, era libera s-o faca. Dar cu cine? Ca nu se pot plange cei de azi de conditii, sunt cele mai propice, asta ca o paranteza.
Dar am adus aminte aceste comedii cunoscute cu scopul de a adauga altele, in compania carora poti petrece clipe foarte placute, filme mai putin cunoscute astazi, din acelasi gen, pentru cei interesati, persoane care cauta si nu au aflat inca de existenta lor.
The Kentucky Fried Movie
I'm Gonna Git You Sucka (1988)
Young Doctors in Love (1982)
The Big Bus (1976)
UHF (1989)
Whoops Apocalypse
The president analyst
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif