View Single Post
Old 31 May 2015, 17:26   #3
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Vreme frumoasa la Cluj, de mult nu a mai fost asa soare si senin in timpul TIFF-ului. Scriu greu de pe tableta asa ca o sa fiu mai scurt. Ieri au inceput proiectiile din competitie care au fost si primele filme pe care le-am vazut. In primul rand se vede o diferenta in atentia acordata de organizatori competitiei si e o schimbare in rau. Nu se mai proiecteaza un short inaitea filmului din competitie si nu mai exista o prezentare facuta de un critc sau organizator. Desi ieri a fost un film bulgar nu a fost nimeni din partea realizatorilor, nu cred ca era asa departe... Oricum filmul (Lectia) era o mostra tipica de depresie est-europeana in care nimic bun nu se intampla vreodata cuiva, cu subiect social bla bla, am plecat dupa jumatate de ora. Celalalt film din competitie, Melody, despre mamele surogat e foarte bine jucat si lucrat tehnic, dar pe un fond comercial pe care degeaba incearca sa-l mascheze. Un film bun la care sa mergi cu cineva care nu e cinefil.

Azi dimineata am vazut un thriller unguresc, Ambasadorul la Berna, foarte neconvingator ca ilustrare a unor evenimente istorice reale, dar sufi ient de entertaining cat sa nu plictiseasca. Dupa-amiaza am mers la Slabanoaga de sora-mea, un portret psihologic reusit a doua surori dintre care una e anorexica. In sfarsit am simtit o implicare reala a regizorului (regizoarei in cazul asta) in poveste iar aspectele tehnice sunt foarte bune. Un film emotionant, de vazut.

In rest se pare ca Relatos salvajes, filmul proiectat in deschidere, is all the rage. N-am avut nicio sansa sa prind un bilet la o proiectie ulterioara.
  Reply With Quote sendpm.gif