Thread: Arta gătitului
View Single Post
Old 09 Apr 2015, 23:36   #2016
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by rvn:
daca tot se apropie Pastele, astea-s idei minunate pentru dupa mesele copioase de duminica si luni. chiar ma gandeam ce mananca vegetarienii sau cei care tin diete in aceste zile de sarbatoare.

La diete nu pot sa raspund, pentru ca tot ce mincam sint diete, fie ca le numim asa, fie ca nu.

In primul an cind am hotarit sa nu mai maninc carne mai erau doar citeva zile pina la pasti si bunica mea mi-a facut special un drob numai cu verdeturi si oua. Inca il fac in ziua de azi, ba chiar l-am dus la mese de carnivori si a fost preferat celui cu carne. L-am imbunatatit si-i adaug ciuperci. Intre timp nu ma mai pot numi vegetariana, pentru ca maninc carne, nu multa, dar maninc. Miel niciodata! Nici porc, nici vita Oare sa continui cu ce carnuri nu maninc?

In afara de drob vegetarian, la noi in casa nu s-a facut niciodata salata boef cu carne dar am continuat s-o numim asa, ma refer la mama in casa, de cind sint copil. Cind am mincat prima data salata cu carne si mazare, la altcineva mi s-a parut groaznica. Dar tot la altcineva, mai de curind, am mincat o varianta cu peste afumat care a fost foarte gustoasa.

Mincaruri sint multe si gustoase, fara carne. Bunavointa sa fie, din partea tuturor, ca fiecare are propriile preferinte culinare si nu trebuie sa-i judece pe altii.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif