View Single Post
Old 24 Feb 2015, 02:23   #98
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Prietenilor dragi! De ce nu invatati si sa cititi?! Tipul asta de postari trantite asa, pe nepusa masa, dupa o parcurgere din doua in doua cuvinte a postarii, au harul si darul de a scoate chiar si pe cel mai rabdator om din sarite.
Si atunci tot noi, cei ce raspundem suntem acuzati si aratati cu degetul.
Unde dracu am facut eu o astfel de juxtapunere? Unde am alaturat eu Birdman cu entertainementul? Da-ti-o in mama ei de treaba! Postati doar ca sa postati?!
Chiar e o mare deceptie aceasta replica Twins. Cu riscurile de rigoare, imi asum tonul si modul de exprimare, tinand cont ca esti un moderator. Dar v-am mai rugat ca, doar de dragul de a va argumenta contraparerile, sa nu imi mai bagati pe gat afirmatii pe care nu le-am facut. Bine ca totul fiind scris, ramane pentru confruntare.
iata si ceea ce am postat intr-adevar:
"Iar aceasta editie hotaratoare, a si fost tratata ca atare. Mesajul central a fost "bucuria filmului" sau de ce nu "bucutati-va de film". "
+
"Si un mare plus pentru desemnarea castigatorilor, care, desi erau multe semne cum ca altii ar fi fost preferati dinainte, au fost in final desemnati pe merit. Ba mai mult, chiar si acolo unde nimeni nu se astepta, la sectiunea de regie, a castigat artistul in detrimentul ideii fara continut. "

Acestea fiind repostate, sper ca macar acum, cu tot cu context sa se inteleaga ce am vrut sa spun. Niciunde nu bagatelizez Birdman-ul ca fiind entertainment. E un film cu arta, despre arta al unui artist.
Dupa cum vezi Twins, intru inceputul si in body-ul postarii vorbeam de gala, de spectacol. Iar in final despre faptul ca, la tot acest spectacol-omagiu adus bucuriei filmului, s-a adaugat jurizarea. Nicicum ca Birdman a facut parte din spectacol. El sau alte filme. Sa nu uitam Hotel Budapest care este iarasi din alta clasa. Nicidecum nu se puteau imperechea cu Sniper-ul sau Boyhood, doua mari favorite si omagiate chiar la inceputul galei. Dar ceea ce ai alaturat tu din postarea mea e....

Ps. snobi erau numiti cei care au ajuns la un stadiu de cunoastere cinematografica atat de inalt, incat declara fara nicio retinere ca nu mai suporta cinematografia americana. Industrie careia, iata, i se alatura si marii artisti, mai modesti din fire. Ei nu se tem ca se intineaza. Fac arta chiar si in sistem corporatist. Ei nu au acest sentiment de repugnanta. Inca nu sunt atat de "high" probabil.

Concluzie, mie nu mi-e frica sa spun ca savurez si creatiile Hollywood-iene. Gasesc acolo si filme bune si foarte bune si filme distractive, de destindere si filme proaste. Cam ca peste tot.


Chestia cu Bollywood-ul, nu o mai discut ca e de un prost gust introdusa ca...
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif