View Single Post
Old 07 Feb 2015, 17:59   #57
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by robertsandu:
Eu personal am dat de la 3 stele în sus pentru că am găsit câte ceva de apreciat la fiecare film, dar asta e o chestiune pur subiectivă.
parerile sunt pur subiective. faptul ca gasim cate ceva care ne place sau ne merge la suflet, in fiecare film, inseamna ca el si-a atins scopul pentru care a fost creat, lucru foarte bun, deatfel.
ca atare si in "Fill the void", chiar daca pare a fi atins de mediocritate, se regasesc idei si conceptii despre viata unei clase sociala, despre o etnie cu adanci radacini in istorie, dar si despre umanitate, in general. ideea care mi se pare ca are relevanta este aceea asacrificiului pentru familie, iar ca sa fii capabil sa-l savarsesti iti trebuie calitati umane deosebite: tarie de caracter si multa generozitate. din pacate, sacrificiul Shirei, in forma in care l-a propus filmul, a cazut cumva in desuetitudine. oamenii zilelor noastre tind spre individualism, sunt mult mai preocupati de propria persoana si mult mai putin dispusi sa acorde atentie suferintelor celor din jur, chiar daca este vorba de frati, surori, veri. filmul asta ne propune o o varianta neobisnuita a acestui gen de sacrificiu, dar nu in esenta lui, ci in detalii. Shira face parte dintr-o comunitate unde religia este sfanta. traditiile sunt atat de riguros respectate si adulate, incat greu se poate abate cineva care s-a nascut si trait ani buni in asemenea atmosfera, de la ele. in conditiile astea, este clar ca nu prea exista alternativa de schimba ceva ce altii pastreaza si transmit de mii de ani, decat daca iti renegi originea. nu avem motive s-o compatimim pe Shira. traieste asa cum cu s-a nascut si este constienta ca gestul ei este ceea ce trebuie facut pentru familia ei, iar lucrul asta, chiar daca s-a facut cu presiune psihica si manipulare materna, pana la urma, a deschis fetei, calea spre maturizare, poate spre ceea ce visa ea chiar in primele secvente ale filmului, atunci cand salta de bucurie ca a vazut un barbat ce putea fi un posibil sot, pret de cateva minute si deja simtea ca acela era alesul ei.
in rest, mi-a placut foarte mult comentariul sigaliei. analiza fina a personajelor nici eu nu puteam face mai bine.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif