View Single Post
Old 04 Jan 2015, 22:19   #16
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Am stat azi si am cautat, (google-lit), tot felul de pareri critice despre acest anime. Traiasca google translate-ul pentru limbi ca germana, turca si chiar engleza in unele sintaxe. Nicaieri nu am gasit bagatelizarea acestei serii ca fiind "enterteinment". Ba din contra. Am gasit vorbindu-se despre despre film la superlativ. Ca fiind o piatra de hotar a genului. Cineva vorbea despre "chinurile" procurarii acestei serii in engleza, in Statele Unite, unde o singura firma a achizitionat un numar redus de box-uri si le-a vandut la prohibitivul pret de 1000$, lucru ce l-a determinat pe respectivul sa compare aceasta serie cu o opera de arta, care are pretul ei. Ba chiar se facea o remarca de genul: o varianta bluray, probabil ca in viata asta nu o sa am placerea sa o vad.
Se faceau referiri la numeroasele influente ale regizorilor care au lucrat la acest proiect. Fiecare venind cu ceva nou, cu un stil propriu, lucru ce iarasi iese din sfera "enterteinment-ului".
Oricum, aceasta serie, mie nu mi s-a parut deloc usoara si de "placere". Ca face placere, da. In pofida intregului sadism, a "horror-ului" vazut de unii, seria place. Atrage. Reuseste sa faca acest lucru chiar si in randul publicului feminin mai putin deschis la duritati, la sadism, cu atat mai putin la horror. Chiar si la astfel de persoane filmul place si incanta. Dar de aici sa ramai doar cu atat...

Ps. Stateam si reflectam la acest episod al 5-lea pe care il revazusem pentru turneu si un lucru inca ma intriga, lucru de care nu am pomenit in review-ul seriei. De ce acele flash-uri cu acea inversiune intre termenii titlului episodului? De ce Paradoxul spiralei si Spirala paradoxala? De obicei aceste precizari se fac subtil. Adica titlul se regaseste simbolic in film si trebuie descoperit de catre privitor. Aici nu. Avem intreruperi repetate si insertii cu aceste mesaje, pe un fond alb-negru. De ce?
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif