View Single Post
Old 02 Jan 2015, 23:26   #14
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Paradox Spiral

In primul rand, trebuie sa spun ca am vazut cele patru episoade anterioare ale seriei (insa mai degraba in ordinea duratei, decat in ordinea cronologica sau a cea in care au fost lansate). Si desi nu o sa fac un review comparativ, mi se pare totusi ca aportul celorlalte installments este totusi important… Nu esential, dar adevarul este ca ajuta… Eu oricum tot am avut impresia ca am ramas la stadiul de neofit…

Paradox Spiral este cel mai lung episod al seriei, avand o durata de aproape ore, in conditiile in care una dintre primele parti de-abia trece de 40 de minute. Interesant este ca realizatorii isi asuma oarecum durata, prima jumatate de ora fiind, practic, lipsita de evenimente. Doar introducerea unui personaj nou nu pare suficienta pentru a ne mentine atentia. Totul se schimba insa imediat, dupa ce Shiki si Enjou viziteaza cladirea in care acesta locuia si mai ales dupa prima confruntare dintre Shiki si Araya. Dupa aceea, filmul nu prea are cum sa ne piarda atentia. Am primit un glimpse al personajului negativ, dar planul sau nu ne este inca cunoscut, Enjou ramane la fel de misterios, iar eroina noastra devine prizoniera. Naratiunea se repliaza si ea, revenind asupra evenimentelor recente din perspectiva altor personaje, facand alteori salturi in timp sau chiar repetand aceleasi scene, intr-un montaj ale carui intentii nu sunt intotdeauna clare – in mod intentionat. Cu alte cuvinte, al doilea act se prezinta sub forma unei adevarat spirale narativ, un scherzo virtuoz care nu poate fi egalat de actul final, obligatoriu mai limpede, mai cronologic si cam plin de explicatii.

Din punct de vedere tehnic, Paradox Spiral este ireprosabil. Se vede ca realizatorii au lucrat on a big canvas, cum se spune. Imaginile sunt vii, dinamica, iar violenta este nu arareori socanta (aici este totusi din sfera supranaturalului, dar intr-unul dintre episoadele anterioare exista o secventa de viol destul de lunga si – sincer – neplacuta).

Asa, ca poveste, nu sunt sigur ca inteleg tot ce se intampla… Sincer, nici nu imi pasa foarte tare. Doar ca o observatie, insa, daca acesta este standardul young adult in Japonia, ma declar impresionant. Daca as fi ceva mai tanar sau macar daca as avea mai mult timp liber, probabil mi-ar facea placere sa cercetez mai indeaproape universul Garden of Sinners. Presupun ca romance-ul dintre Shiki si Mikiya este principalul punct de interes pentru oparte semnificativa a publicului-tinta. Motiv pentru care gasesc cu atat mai interesant in Spiral Paradox ideea de a-i avea pe cei doi impreuna in aceeasi scena de-abia in epilog.

3 stele
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif