Thread: Arta gătitului
View Single Post
Old 02 Jan 2015, 22:38   #1964
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by anaemona:
Nu am pus multa grasime, ba chiar carnea folosita e foarte slaba, carne tocata de curcan
stiu ca devin enervanta...dar, nu ma pot abtine: din cate stiu eu, singura parte anatomica a curcanului care este ideala pentru umplutura sarmalelor este gusa, adica adica portiunea de pe gat si piept cu piele si grasimea de-acolo. singura explicatie pentru care insist cu grasimea este simpla: varza si orezul din umplutura se fierb in grasime animala si din cate stiu (mai ales din propriile mele experiente), cu orice altceva ai inlocui grasimea, nu poate sa aiba efectul ei, din contra, sarmalele care au umplutura de carne slaba, ies ca ghiulele. rezultatul este dezastruos. si eu am incercat de-a lungul carieriei mele de gospodina sa schimb lucrul asta, in dorinta de a prepara ceva dietetic, dar, intre timp, mi-a veniut mintea la cap si am inteles, o data pentru totdeauna, ca singura si sigura modalitate prin care te poti bucura de savoarea lor adevarata, este sa folosesti o carne cu continut mare de grasime. altfel, va rog din suflet, nu mai numiti preparatele voastre asa, fiindca ele nu au nici o legatura cu sarmalele, sunt asa doar in mintea voastra pervers de pofticioasa si frustrant de severa cu modul de alimentatie pe care vi l-a impus.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif