View Single Post
Old 09 Nov 2014, 20:10   #137
bitter_moon
Senior
 
bitter_moon
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 112
Atitudinea aceasta faţă de o persoană care a ȋncălcat legea reprezintă reminiscenţe ale Evului Mediu, când cetăţenilor li se dădea ocazia să ȋși exprime oprobriul faţă de cei expuși la stâlpul infamiei. Scopul nu era doar ca acuzatul să fie umilit, ci și ca membrilor comunităţii să li se recunoască importanţa, fiind implicaţi ȋn judecarea infractorilor.
Suntem deasupra celor care sunt prinși că au greșit, nu-i așa? Suntem mai buni, mai drepţi, suntem fără de păcat...
Pe de altă parte, am vaga banuială că reacţia negativă la adresa personajului adus ȋn discuţie are legătură cu aroganţa pe care nu de puţine ori am remarcat-o ȋn comentariile sale. Atitudinea ofensatoare la adresa utilizatorilor lipsiţi de o cultură solidă le-a dat acestora ocazia să ȋși plătească poliţele cu vârf și ȋndesat.
Am observat și eu că utilizatorul acela (mă tem că este femeie, deci cu atât mai grav) atacă la modul grosolan alţi membri ai acestui site, fără niciun motiv. Ȋncă o dată spun că nu ar trebui tolerat genul acesta de comportament. Nu cred ȋnsă că ne ascultă cineva.
bitter_moon is offline   Reply With Quote sendpm.gif