View Single Post
Old 30 Jun 2014, 10:30   #572
hanne_lore
Novice
 
hanne_lore
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 2
Film kung fu difuzat de TVR

A fost o perioada in anii 90 cand TVR a difuzat o serie intreaga de filme asiatice kung fu/arte martiale de prin anii 1970-80 facute.

Caut de mult timp unul din aceste filme pe care l-am vazut intamplator la TVR:

Protagonistul e un tanar maestru de arte martiale care e practic invincibil in lupta corp la corp. Are o tehnica speciala constand intr-un pumn mortal aplicat in pieptul dusmanului numit pumnul/gheara de tigru sau ceva de genul. Se imprieteneste cu un alt luptator pe care il invata aceasta tehnica si impreuna lupta impotriva personajelor negative (nu tin minte cine erau dar erau multi).

Tanarul maestru e invitat la cina pentru discutii de pace cu dusmanii si face prostia sa se duca singur. Dusmanii fug speriati din calea lui cand il vad ca vine, iar la masa i se intinde o cursa ( un pumnal ascuns ii este propulsat de un dispozitiv in abdomen, ranindu-l serios). Sangerand, tanarul continua sa se lupte cu mainile goale cu zeci de dusmani, pana cand acestia reusesc sa il omoare. Prietenul lui reuseste sa ii razbune moartea exact la final, folosind tehnica pumnului mortal.

Nu imi amintesc sa fi fost sabii sau alte arme cu exceptia pumnalului mentionat.
Actiunea are loc in secolul 20, tin minte ca nu era un film de epoca/istoric ca multe alte filme kung fu.
Nu imi amintesc sa fi jucAt actori consacrati.
Protagonistul avea o sora care l-a oprit sa il omoare in lupta pe dusmanul sau.

A vazut cineva filmul asta si stie titlul, anul productiei, actorii, etc. ?
As vrea tare mult sa il gasesc. Coregrafia de lupta era absolut fantastica.
hanne_lore is offline   Reply With Quote sendpm.gif