Thread: Seriale TV
View Single Post
Old 26 Sep 2013, 10:24   #818
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Dimpotriva.Mie mi se pare ca incepe sa devina din ce in ce mai slab cu trecerea timpului.Scade violenta, creste sexualitatea, apar personaje enervante, care apar la modul hai sa fim si noi pe aici, actorii si scenaristii incep sa isi dea prea tare silinta,iar serialul incepe a incerca sa se justifice.Nu, pur si simplu, nu.

Mentiuni:

Cineva sa o ucida pe tipa care o joaca pe Ilithya.E in top 5 cele mai enervante personaje pe care le-am vazut vreodata.Si nu neaparat din cauza personajului,ci si din cauza fetei actritei, stilului de interpretare si modului in care scenaristii o plaseaza prin serial.

Andy Whitfield joaca ca o leguma.Ce leguma...o las pe rvn sa aleaga .

Dottore-de departe singurul personaj pentru care am dezvoltat un pic de simpatie.

John Hannah- singurul actor cu norma intreaga din tot serialul.Are un personaj jucat ok.

Haldir,adica Glaber-prea putin afisat.Nu inteleg rationamenul.Cred ca prezenta lui ar fi intensificat mult mai mult conflictul lui cu Spartacus si l-ar fi facut mult mai interesant.Din pacate toata incrancenarea dintre cei doi e prost expusa.Ni se mai aduce aminte de el din cand in cand.

Aia de la efecte speciale, nu puteau sa aleaga 2,3 locatii si in afara studioului.Sunt penibile CGI-urile alea si e frustrant,mai ales ca Noua Zeelanda(acolo unde am inteles ca s-a filmat), are niste peisaje faine, din toate mediile climatice.Adica daca vor sa arate ca iarna pot sa o arda prin muntii Cook, daca vor sa arate nisip la greu pot sa se duca prin Rangipo, ma rog...minti inguste,blocate pe tehnica.

Muzica...2 melodii.Depind de stare.Pentru batai baga rock-ul ala ca sa sugereze cat de epica e lupta(ieftin),pentru sex baga muzica aia arabeasca pentru a sugera senzualitate(ieftin).Ceva mai mult munca pe zona asta nu cred ca ar fi stricat.

Am zambit cand am vazut putinii spercatori din tribune cum se destrabalau si ma gandeam la telespectatori.In fine, mai sunt ceva nemultumiri, de fapt mai sunt o groaza, dar imi e lene sa le mai scriu.

Concluzia finala:E printre cele mai slabe seriale pe care le-am vazut,la mare concurenta cu Merlin.Macar ala avea niste protagonisti simpatici.Asta nu are de nici unele.Termin asta seara ultimele episoade si dupa vreau sa il sterg din memorie,atat a mea cat si a pc-ului.Nu ma mai prinde nici dracu, pe la seriile urmatoare.Ma apuc de Freaks and Geeks.
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif