Thread: Cannes 2013
View Single Post
Old 24 May 2013, 14:47   #64
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by Chambord:
Intre timp The Immigrant are si el parte de raves, se striga "masterpiece" chiar. Precedentul lui - Two Lovers (2008) mi-a placut mult (daca mi-ar fi zis cineva ca o sa ajung sa-mi placa un film in care joaca Gwyneth Paltrow ...)
Il astept maxim si pe asta.

De asta mi-e si mie teama pentru bistarii nostri, cu unul ca Spielberg presedinte de juriu se poate directiona foarte usor Palme d'Or-ul spre un film conventional ca structura si tema si slava Domnului are de unde alege: conationalii lui (The Immigrant, Nebraska, chiar si Coenii s-au prezentat cu un film usurel), Jimmy P, Kohlhaasul etc. Pe de alta parte nici Adele asta nu e chiar un OZN cinematografic ca Holy Motors-ul de anul trecut, marseaza pe o poveste clasica de amor (ok, lesbo-love in cazul de fata), asa ca poate e mai usor de digerat ca un Holy Motors.

Ma gandesc si la scenariul sa le premieze pe fete "best actresses" (vi le mai aduceti aminte pe ale noastre de anul trecut, da?), are si alibiul "domne ne-au impresionat imens actoriceste si regulamentul zice ca nu mai puteam sa dam Palme aceluiasi film, sorry" si premiul cel mare sa-l duca la un coleg de breasla de prin USA.

-----------------------------------------

Eu l-am notat (si vi-l supun atentiei si voua) pe asta:
http://www.screendaily.com/reviews/t...contentID=1479
filmul cel mai lung si cel mai bine cotat din "Un certain regard"

Asta are *doar* 4 ore, dar omul poate mult mai mult, de la 9 ore in sus.
Lav Diaz cica e un fel de Bela Tarr filipinez, adica desi filmul asta e printre primele lui filme color, restul sunt alb negru, exasperant de lungi, slow cinema, drojdia societatii, probleme morale abordate etc.

Problema e ca nu gasesc nimic din filmele lui anterioare sau poate nu caut eu pe unde trebuie.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif